Alakır’a Büyük Atlıyoruz!

untitled

Tüm dünyada her yıl aynı anda ‘nehirlerin özgürce akması’ için gerçekleştirilen ‘Büyük Atlayış (Big Jump)’ etkinliği çerçevesinde bu senede Alakır’a 14 Temmuz pazar günü saat 16:00da hep birlikte büyük atlıyoruz!

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda Alakır Nehri Kardeşliği’nden Birhan ve Tuğba’nın Alakır’daki yuvalarının bulunduğu topraklarda buluşup hemen yanı başlarından akan Alakır’a iniyoruz.

Ramazan ayında olduğumuzdan, oruçlu olmayanlar için öğlen, oruçlu olanlar içinde iftar vakti ‘yeryüzü sofraları’ kuruyoruz. Yeryüzü sofraları, olanın olmayanla paylaştığı yer sofralarıdır. Sizde kendi elinizle yaptığınız ya da aldığınız yiyecek ve içecekleri bu yer sofrasındaki tüm kardeşlerinizle bereketiyle paylaşabilirsiniz. Eğer satın alacaksanız lütfen doğal gıdaları yerel üreticilerden, pazarlardan alın. AVM’lerden alışveriş yapmayın. Ve lütfen alışverişleriniz esnasında atık oluşturacak ambalajlı gıdalardan uzak durun. Pazardan aldıklarınızı yanınızda taşıdığınız bez torbalara koyun. Plastik poşet kullanmayın.

Gelirken sevginizi, barış, huzur ve kardeşlik duygularınızı, muhabbetinizi, varsa müzik aletlerinizi getirin. Kalacaksanız da çadır ve uyku tulumu. Geceler serin olduğundan üzerinize kalın bir şey alın. Doğa anamızın tam kucağının bakirliğinde olduğumuzdan ve yaz ortası gerçekliklerinden akrep, yılan, örümcek, sivrisinek gibi
kardeş canlıların farkındalığında olun.

Unutmayın doğayı korumaya çalışmak tehlikelidir. Olası bir saldırıya karşı gaz maskesi, deniz gözlüğü, kask getirin ve gözaltı alınabileceğinizi, yaralanıp, hatta öldürülebileceğinizi, hakkınızda örgüt kurma suçlamalarıyla açılabilecek soruşturmalar olabileceğini, asılsız ve delilsiz birçok suçlamaya ve karalamaya maruz kalabileceğinizi, hapse düşebileceğinizi unutmayın (sadece bu ülkeye
özel uyarıdır).

Gelirken öfke, nefret, siyaset, politika, silah, içki ve uyuşturucu getirmeyin. Vegan ve vejeteryan kardeşlerimize ve tüm canlılara saygıdan buluşmamızda ‘mangal’ yapılmayacaktır. Bilginize.

Antalya şehir merkezine 70km uzaklıkta olan buluşma yerine maalesef herhangi bir toplu taşıma aracı çalışmamaktadır. Onun için lütfen aracıyla gelecek olanların aracında yer varsa gelmek isteyip de imkânı olmayan kardeşlerle iletişime geçip onları arabalarına almalarını rica ediyoruz. Bu konuda yardımcı olmak ya da yardım almak isteyenler (0535) 989 27 72 numaralı telefondan Birhan ya da Tuğba ile iletişime geçsinler. Kardeşlerin birbirlerini bulmalarına yardımcı olalım.

Gelmek isteyenler dilerlerse 13 Temmuz Cumartesi gününden itibaren gelebilirler.

Buluşma Yeri: Antalya’daki kapitalist tüketim merkezlerinden 5M AVM’sini Kemer’e doğru 5 km geçtikten sonra sağdaki Altınyaka tabelasından girin. 2 km sonra soldaki Altınyaka tabelasından dağ yoluna. 32 km boyunca göreceğiniz taş ve maden ocağı yıkımlarından sonra sağdaki Söğütcuması Yolu’na. 6 km boyunca şirketlerin yıkım ve talan makinelerinin girebilmesi için ‘yol genişletme’ bahanesiyle yok edilen yüzlerce yıllık binlerce sedir ağacı katliamından sonra ulaşacağınız Söğütcuması Köyü’nün çıkışından sola U dönüşü yapıp Kuzca tabelasından toprak yola. 1 km sonraki ayrımdan sola. 2 km sonraki ayrımdan sola. 1 km sonraki ayrımdan da sağa. 1 km sonra binlerce meşe ağacının diri diri yakılarak kömür edildiği kömür ocaklarının oradaki ayrımdan sola (düz). 4 km sonra vadinin can damarı Alakır’ı kurutan Dedegöl Enerji’nin Kürce HES’ine gelmeden sağdaki ulu çınarın (hemen önünde yolu kesen küçük bir su akıntısı var) yanından çıkan yolun 100 metre ilerisi.

Buluşmak üzere.

Nehirler özgür aksın.

#dirennehir

Diren Alakır!

Alakır Nehri Kardeşliği