Alakır Özgür Akıyor!

26 Şubat 2013 itibariyle yetkililer nezaretinde, 5 Aralık’ta Antalya Bölge İdare Mahkemesi’nin Dedegöl Enerji’ye ait Kürce HES ile ilgili verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararı uygulanarak baraj kapakları açılmıştır.

İki seneye yakındır suya kavuşmayı bekleyen vadideki tüm canlıların hasreti sona ererek ‘Alakır Özgür Akmaya’ ve vadiye can katmaya yeniden kaldığı yerden devam etmeye başlamıştır.

Üç senedir (11 Mart 2010’dan beri) Kürce HES projesinin yıkımına karşı yürüttüğümüz hukuksal mücadelede, maddi ve manevi desteğini Alakır’ın
tüm canlılarından esirgemeyerek, özveriyle, aşkla, barış ve kardeşlikle bu ‘yaşam’ mücadelesine emeğini, yüreğini koyan herkese Alakır’ın tüm canlıları adına teşekkürler.

Ancak mücadele devam ediyor. Muhtemel tüm oyunlara karşı bu yeni süreçte de tüm farkındalığımızla uyanık kalacağız. Her an gece, gündüz baraj kapaklarının kapatılmadığını kontrol ediyor olacağız. Bu kazanılmış haklarımıza yönelik yapılması muhtemel yeni oyunlara karşı her türlü tepkimizi göstereceğimizi ve bu yıkım projeleri tamamen vadiyi terk edene kadar tetikte olup, mücadelede kalacağımızı bir kez daha bildiriyoruz.

Tüm nehirler özgürce ait olduğu tüm canlılara akmadan, tüm yaşam kaynaklarının, kültürlerin, düşünce ve eylemlerin önüne çekilmiş olan tüm barajlar yıkılmadan, insanlık onuru tekrar özgürleşmeden ne sevinebiliriz ne bir kutlama yapabiliriz nede ‘yaşam’ mücadelemizden en ufak bir ödün verebiliriz. Canlıların ve insanlığın önündeki tüm barajlar yıkılıncaya ve özgürleşinceye kadar mücadeleye devam!

Alakır Nehri Kardeşliği