Alakır Çayı Özgür Aksın

Antalya’nın Kumluca İlçesi’ne bağlı, Beydağlarının yamacındaki Dereiçi ve Büyükalan köylerinden itibaren Kumluca’ya kadar yaklaşık 70 km uzunluğundaki muhteşem vadinin adı Alakır Vadisi’dir. Güneyde Akdeniz’e doğru ilerlerken yol boyunca derlediği sularla Alakır Çayı’nı oluşturur.

Alakır Çayı’nın beslediği en önemli kaynak Karaağaç su kaynaklarıdır. Milyonlarca yıl güneydeki Likya ovalarına bereket taşımış, halende taşımaya devam etmektedir. Antalya’nın en nadide vadilerinden birisi olup kendisini besleyen Karaağaç su kaynakları da mutlaka korunması gereken bir doğa harikasıdır.
 

Kumluca ve Finike ilçelerini birbirinden ayıran Alakır Çayı, bu günlerde ciddi tehlike altında bulunmaktadır. Şu an Alakır Çayı üzerinde bulunan Kuzca Köprüsü’nün altında ve üstünde elektrik elde etmek amacıyla baraj inşaatları yapılmaktadır. Bu çaydan ciddi bir elektrik enerjisi elde etmek mümkün değildir.

Debisi hayli düşüktür. Asla Alakır Vadisini tahrip etmeye değmez. Zaten altında sulama amaçlı bir baraj bulunmaktadır. Milyonlarca yılda oluşmuş olan bu doğa harikasına sahip çıkalım ve her türlü tahribatı önleyelim.

Yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının çığlıklarına, onlarca yıllık su değirmenlerinin haykırışlarına kulak verelim. Ülkemizin tüm doğasever, çevreci insanlarına sesleniyoruz: ALAKIR ÇAYI ÖZGÜR AKSIN!

Bu sese kulak verin.