Akkuyu’da Nükleer Karşıtı Festival Yapılacak

nukleerehayir sirtcantam

Mersin Toplumsal Ekolojik Dönüşüm Derneği’nin organize ettiği festival, Ağustos ayının ilk haftasında yapılıyor. Tarih bilinçli seçilmiş; Ağustos ayının ilk haftası, Nagazaki ve Hiroşima’ya, 2. Dünya Savaşı’nda, nükleer bomba atılmasının yıldönümü ve bu tarihlerde her yıl Akkuyu’da eylem yapılıyor.

Uluslararası Anti-Nükleer festivalin programı şöyle:

2 – 6 Ağustos çadır kamp,

7 – 9 Ağustos müzik festivali,

10 Ağustos da eylem günü.

Mersin’de kurulduğu günden beri, özellikle nükleer santral projesi olmak üzere bütün doğa yıkım projeleri hakkında karşı çaba yürütmeyi hedefleyen dernek, hem festivalin kendisi hem de organizasyon sürecini tüm Akdeniz Havzası’na yayarak, çok daha güçlü bir nükleer karşıtı hareketi oluşturmayı planlıyor.

Nükleer tehlikenin Çernobil ve Fukuşima’da olduğu gibi lokal değil bölgesel bir tehlike olduğunu vurgulayan dernek, özellikle Akdeniz Havzası’nda yer alan ülkelerin nükleer karşıtı aktivistleri ile bir arada olma gayesinde.

Dernek, nükleer karşıtlarına çağrıda bulunarak, yaşadıkları yerlerde Nükleer Karşıtı Festival Gönüllüsü olmaya ve festivali birlikte düzenlemeye  davet ediyor. Derneğin ilk etapta en önemli ihtiyacı, aşağıda belirtilen ülkelerin dillerinde çeviri yapacak çevirmenler…

Tarih: 2 – 10 Ağustos 2014

Yer: Akkuyu / Mersin

Akdeniz Havzası’nda yer alan ülkeler:Slovenya, Yunanistan, İtalya, Fransa, Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs, İsrail, İspanya, Lübnan, Malta, Mısır, Monako, Hırvatistan, Cezayir, Fas, Filistin, Karadağ, Bosna-Hersek, Suriye, Tunus, Arnavutluk, Cebelitarık (Birleşik Krallık).