Akdeniz Ormanlarının İklim Değişikliğine Uyumu Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

konya ogm

Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi ile işbirliği içinde yürütülen ‘Akdeniz Ormanlarının İklim Değişikliğine Uyumu Projesi’nde veri derleme toplantıları gerçekleştirildi.

Konya Orman Bölge Müdürlüğü ve ilgili İşletme Müdürlükleri ile yapılan toplantılar ve arazi çalışmaları sonucunda karaçam ve göknarın bölgedeki doğal yayılışı, popülasyonların sağlık durumları ve arazi bozulumu hakkında bilgiler derlendi.

Toplantılar ve arazi çalışmaları Konya Orman Bölge Müdürü Necati Alıç, Konya, Beyşehir, Ermenek ve Karaman İşletme Müdürleri ve işletme şeflerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

goknar

İklimin değişmesiyle bölgede yaygın olarak bulunan karaçam ve göknarın uygun yaşam alanlarının da değişmesi ve orman sağlığının bozulması bekleniyor. Proje kapsamında, yapılan modelleme çalışmalarıyla bu değişikliklerin tahmin edilmesi, bozulma yatkın, hassas noktaların belirlenmesi ve bu konularda uygun tedbirlerin alınması amaçlanıyor. Akdeniz ormanlarının varlığının sürdürmesine destek olacak bu çalışmada edilen bilgiler ve öngörüler, 2015’te bölgedeki ormanları kapsayacak 20 yıllık orman yönetim planının geliştirilmesine katkı sağlayacak.