Ağaoğlu 1453 Projesini Protesto ve İmza Kampanyası

Maslak 1453 projesi adına yapılan orman ve kültür katliamına karşı derhal durdurulmasına ilişkin protesto ve imza kampanyası başlatıldı. Yeşilist, Maslak 1453 projesi adına yapılan orman ve kültür katliamına karşı derhal durdurulmasına ilişkin protesto ve imza kampanyası başlattı.

Kampanya metni şöyle:

İstanbul’un azalan yeşil bölgeleri Ağaoğlu’nun 1453 Maslak projesiyle bir darbe daha alıyor. İstanbul’un akciğeri, çeşit çeşit kurda kuşa yuva Fatih Ormanı’na 320 bin metrekarelik bir beton kütle konuyor. Yapay, sözde sürdürülebilir bir dünya yaratmak isteyen projeye onay verilmesi şehrimizin ve kültürünün yok edilmesidir.

Yesilist.com olarak başlattığımız imza kampanyasında, Ağaoğlu’nun suni bir gerçeklik yaratma uğruna katlettiği ormandan bütün iş makinelerini çekerek projeyi durdurmasını ve verdiği hasarı telafi etmesini talep ediyoruz. Bu projeden konut satın almayı planlayan herkesi kararından vazgeçmeye davet ediyoruz. Bu projeye konut alarak destek olanları doğa katliamına destek olmuş sayıyoruz.

Ağaoğlu Holding’e giden binlerce talep e-postası aşağıdaki gibidir:

Ağaoğlu Holding’in iş makinelerini Fatih Ormanları’ndan derhal çekmesini istiyoruz. Yüzyılların kenti, yuvamız, gürültüsüne, karmaşasına rağmen sevdiğimiz şehrimiz bugün koskoca bir metropol olan İstanbul’un kendine has doğası, kültürü, değerleri, Boğaz’ı, yüzyılların izlerini taşıyan mahalleleridir, bu şehrin albenisi. Ama büyümek, gelişmek adına yok ediyoruz değerlerimizi. Mimar Sinan’ın su kemerleri diktiği, İstanbul’un akciğeri, çeşit çeşit kurda kuşa yuva Fatih Ormanı’nın tam ortasına 320 bin metrekarelik bir beton kütle konuyor. Ağaçlar kesiliyor, beton temeller atılıyor, orada yaşayan doğal hayat yok oluyor ve bütün bu yıkım, yapay kentlerde önceden belirlenmiş suni ‘sosyal’ ve ‘kültürel’ eğlenceler yaratmak için. Oysa İstanbul’un güzelliği, eskiliği, kendi kültürü, şehrin dört bir yanına yayılmış, kimi zaman gizli kalmış hazineleri ve gizemidir.

Biz, İstanbullular, bakmazken bir sabah kalktık ve Fatih Orman’ımızın yok edildiğini öğrendik. Kızgınız, üzgünüz ve biz farkında değilken ormanımızın sözde çevreyle dost binalar için yok ediliyor olmasını kınıyoruz. Asıl sürdürülebilir olan kültürel değerleri korumak iken 320 bin metrekarede yapay bir dünya yaratmak isteyen projeye onay verilmesini de 1453’ten beri bize emanet olan İstanbul’un ve kültürünün yok edilmesi olarak addediyoruz. Ağaoğlu Holding’in iş makinelerini Fatih Ormanları’ndan derhal çekilsin!