Adıyamanlı Öğrenciler Uçurtma Yapmayı Öğrenecek

İTÜ’nün sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ‘Umut Okulları Projesi’ kapsamında İstanbul’a gelecek 29 Adıyamanlı öğrenci, 21 Nisan 2013 Pazar günü Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni ziyaret edecek.

Hayatlarında ilk kez büyük şehir görecek olan minik öğrenciler, burada hem uçurtma yapmayı öğrenecek hem de dünyanın 22 ülkesinden getirilmiş olan birbirinden ilginç uçurtmaları görme şansı yakalayacak.

Adıyaman’da bulunan Yedioluk ve Kozan ilkokullarında eğitim gören, 10 – 12 yaş grubundan 29 öğrenci, İTÜ’nün ‘Umut Okulları Projesi’ kapsamında İstanbul’a geliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Gönüllülük Kulübü’nün misafiri olan öğrencilere, kentin tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra müzeleri de gezdirilecek.

Öğrencilerin İstanbul’daki duraklarından biri de Üsküdar’da bulunan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi olacak. Birçoğu hayatında ilk kez uçurtmayla tanışacak olan öğrenciler, her yıl on binlerce öğrenciyi ağırlayan müze bünyesindeki uçurtma atölyesinde, uzman eğitmenler yardımıyla altıgen uçurtma yapmayı öğrenecek.

Öğrencilere burada ayrıca müze gezdirilecek, müze bünyesindeki 22 ülkeden bine yakın uçurtma tanıtılacak. Adıyamanlı öğrencilere uçurtmaların yanı sıra, Türk ve dünya kültüründe uçurtmanın yeri ve önemi konusunda eğlenceli bilgiler verilecek. Yaklaşık 1 saat 15 dakika Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Müzesi’nde kalacak olan öğrenciler, keyifli dakikaların ardından, yaptıkları uçurtmaları da yanlarına alarak müzeden ayrılacak.

Müzenin ziyaretçilerine haftanın 6 günü açık olduğunu ve müze gezisinden kesinlikle herhangi bir ücret talep edilmediğini belirten İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi kurucusu Mehmet Naci Aköz; “Bu tür sosyal sorumluluk projelerine elimizden geldiğince destek vermeye, katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İTÜ’nün Umut Okulları Projesi de önemli ve desteklenmesi gereken bir proje. Son derece önemsediğimiz bu proje kapsamında, minik öğrencileri ağırlamaktan büyük keyif ve onur duyacağız. Burada hoş saatler geçirmeleri için elimizden geleni yapacağız” dedi.

‘Umut Okulları Projesi’

İstanbul Teknik Üniversitesi Gönüllülük Kulübü’nce yürütülen Umut Okulu projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, öğretim üyeleri ve öğrencileri ve firmalar tarafından desteklenen bir proje. Proje kapsamında, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki birleştirilmiş köy okullarına çeşitli yardım kampanyaları düzenleniyor.   Proje kapsamında toplanılan; kırtasiye malzemeleri, romanlar, okul araç- gereçleri, oyuncaklar, mektuplar, kıyafetler, ayakkabılar, oyunlar ve filmler ihtiyacı olan öğrencilere gönderiliyor. Proje kapsamında ayrıca, belirlenen okullarda okuyan ve hayatında hiç büyük şehir görmemiş olan öğrenciler İstanbul’a getiriliyor.

www.ucurtmadunyasi.com