ABD’de Bir Nükleer Reaktör Daha Alarm Veriyor

ABD’de tayfundan dolayı Calvert Cliff Nükleer Santrali’nin bir reaktörü kapandı. Bu, ABD’de bir hafta içinde doğal afetler nedeniyle kapanan üçüncü reaktör.

ABD’de yaşanmakta olan tayfunun yarattığı kuvvetli rüzgâr, Maryland Eyaleti’nde bulunan Calvert Cliff Nükleer Santrali’ndeki bir reaktörün kapanmasına neden oldu. Bu, ABD’de bir hafta içinde doğal afetler nedeniyle kapanan üçüncü reaktör. 23 Ağustos Salı günü yaşanan 5,9 büyüklüğündeki deprem ve fırtına da Virginia Eyaleti’ndeki North Anna Nükleer Santrali’nde iki reaktörün kapanmasına neden olmuştu.

Tayfunun yaratmış olduğu kuvvetli rüzgârlar, santralde bulunan iki reaktörden birinin büyük alüminyum dış cephe parçasının yerinden kopmasına neden oldu ve parçanın tesisin ana trafosu ile temas etmesi sonucunda bir numaralı nükleer reaktör otomatik olarak kapandı.

Nükleer reaktörün işletmecisi olan Constellation Nükleer Enerji Grubu ‘nükleer reaktörde olağandışı bir olay olduğu’ yönünde açıklama yaptı.

ABD’de nükleer reaktörler bir hafta içinde ikinci kez doğal afetlere teslim oldu. Amerika’da yaşanan deprem ve tayfunla ard arda meydana gelen arızalar, nükleer endüstrisinin ve nükleer reaktörlerin güvenilmez oluğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Fukuşima’da 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin yarattığı yaralar hala sarılamamışken, benzer bir felaket senaryosu da Amerika’dan geliyor. Yaşanan bu nükleer kazalar, Türkiye Hükümeti’ne nükleer reaktörlerin doğal afetlere ve insan hatalarına karşı kırılganlığı ve güvenlik açıklarıyla dolu olduğu konusunda bir örnek daha sunuyor.

Hükümet bir an önce nükleer santral planlarından vazgeçerek Türkiye’nin enerji geleceğini daha güvenilir ve temiz enerji kaynakları üzerine kurmalıdır.