Abarjazz’ın nükleere inat ritimleri İzmir’de yankılandı

30 kişiden oluşan Abarjazz Grubu üyelerinin temsili nükleer atık varillerini ve Greenpeace gemisi Rainbow Warrior’ı çaldığı konserde gemi mürettebatı ve gönüllüler de gruba eşlik etti. Etkinlik sırasında Greenpeace gönüllüleri ‘Enerji Devrimi Şimdi’ yazılı pankartlar açtı.

Greenpeace’in 20 Nisan’da başlattığı ‘Nükleersiz Türkiye Turu’ kapsamında İstanbul ve Sinop’tan sonra üçüncü durak İzmir oldu. İzmir’de, Kasım 2009’da yayınlanan Enerji Devrimi Türkiye Senaryosu ile bir kez daha kanıtlanan ve hükümetin nükleer enerji planlarıyla gölgelenen yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği potansiyeline dikkat çekiliyor.

Yenilenebilir enerjiler ek maliyetleri azaltıyor

Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, “Türkiye’nin muazzam bir yenilenebilir enerji ve tasarruf potansiyeli var. Enerji Devrimi Türkiye Senaryosu’na göre 2020 yılında hiçbir ek maliyet ödemeden, üstelik daha az maliyetle 17 nükleer reaktörün üreteceği elektrik enerjisini bu temiz kaynaklardan sağlayabiliriz” dedi ve ekledi “Ancak hükümet Mersin ve Sinoplulara, sivil toplum kuruluşlarına ve bilim insanlarına rağmen, 70’li yılların kirli enerji politikalarını yürütmeye devam ederek bizi çok ciddi bir enerji çıkmazının içine sokuyor. Böyle devam edersek her geçen gün daha kirli, daha pahalı ve daha bağımlı bir enerji sistemine sahip olacağız”.

Enerji Devrimi Türkiye Senaryosu‘na göre 2050 yılına gelindiğinde, birincil enerji talebinin yüzde 59,4’lük kısmı yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılanacak. Senaryoda yenilenebilir teknolojilerin dâhil edilmesi, elektrik maliyetlerini mevcut sistem ile devam ettiği senaryoya göre hafifçe yükseltiyor. Bu fark, 2020 yılına kadar kilovatsaat başına 0,2 € sentten daha az olacak. Bu artışa rağmen eksi maliyetli verimlilik tedbirleriyle toplam elektrik tüketim maliyeti daha az oluyor. 2020 yılı itibarıyla elektrik maliyetleri daha avantajlı hale gelecek. 2050 yılına gelindiğinde mevcut sistemdeki maliyetlere oranla kilovat saat başına elektrik üretimi mevcut sistemin 2050 fiyatlarına göre en az 2 € sent daha düşük olacak.

Eğer mevcut enerji sistemi devam ederse, enerji ihtiyacının kontrolsüz artışı, fosil yakıtların fiyatlarındaki artış ve karbon salım maliyetleri eklenince toplam elektrik üretim maliyeti bugünkü yıllık 10,8 milyar € olan toplam rakamdan 2050 yılında 55 milyar €’ya yükselecek. Diğer yandan, Eneji [D]evrimi gerçekleştirilirse sadece elektrik maliyetlerinden 10 milyar € tasarruf edilebilir.
 

Sinop ve Akkuyu hükümetin enerji politikaları yüzünden geri bırakılıyor!

Diker “Kirli enerji politikaları ulusal düzeyde büyük zararlara sebep oluyorken, yereldeki etkileri çok daha dramatik bir şekilde yaşanıyor. Gerekli olan her türlü koşulun hazır olmasına rağmen, önümüzde İzmir Çeşme ve Bozcaada gibi güzel örnekler varken, kirli enerjiler yüzünden Mersin-Akkuyu ve Sinop gelişemiyor. Bunun tek sorumlusu ise hükümet”.

Greenpeace’in yayınladığı ‘Nükleer Enerji: Sürdürülebilir kalkınmanın önünde bir tehdit’ adlı rapor, bir kez daha Sinop ve Büyükeceli’nin, hükümetin nükleer enerji planları sebebiyle daha tek bir kazma dahi vurulmadan kalkınma düzeylerinde sonlarda kaldığını ve nükleer göç verdiğini ortaya koydu.

Abarjazz Avangard müzik grubu

Greenpeace’in nükleer karşıtı kampanyasına destek vermek üzere eyleme katılan 30 kişilik Abarjazz grubu üyeleri, varillerle gerçekleştirdikleri ‘Anti nükleer performans’la, Greenpeace’in nükleere karşı sesi oldu.

Nükleer atık taşımakta kullanılan varillerle, daha güzel, daha keyifli şeyler yapmanın mümkün olduğunu göstermek istediklerini söyleyen grup üyelerinden Karahan Kadırman, müzik yapmaya toksik varilleri çalarak başladıklarını söyledi: “1998’de toksik varillerle, kötü niyeti müziğe çevirmek için yola çıktık. Bugün de Greenpeace’in anti-nükleer kampanyası sanatsal bir aktiviteye dönüşürken, biz de amacımıza ulaşmış olduk”.