850 Sokak Hayvanı Yuvaya Kavuştu

850 HAYVAN’A ULAŞTI

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanlarına yönelik tedavi, aşılama ve kısırlaştırma çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek ”Her türlü bakımı yapılan bu hayvanları vatandaşlara vermeye devam ediyoruz. Belli süre sonra doğaya salmak zorunda kalınan hayvanları isteyenlere sahiplendiriyoruz. Bu çalışmayı 2007 yılı Eylül Ayı’ndan itibaren devam ediyoruz. O günden bu güne vatandaşların sahiplendiği hayvan sayısı ise 849’a ulaştı” dedi.
 
 

TERİYER, HESKY’DE VAR

Köseköy ve Gebze’de bulunan Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine ilçe belediye ekiplerinin getirdikleri sokak hayvanları öncelikle bakım altına alındığını dile getiren Daire Başkanı Dr. Poyraz uygun görünenlerin kısırlaştırıldığını ve tüm hayvanların aşılarının yapıldığı merkezlerde vatandaşların isterlerse bakımı yapılan bu hayvanları sahiplenebildiğini belirtti. Dr. Poyraz sahiplenen hayvanların arasında sokak köpekleri ve kedileri dışında Teriyer, Husky türü köpek ve Ankara, İran Kedisi gibi cinslerin de olduğunu hatırlattı.

SAHİPLENMEK ÇOK KOLAY

Hem sokak hayvanlarının güvenli bir yaşam sürmesinin sağlandığı hem de vatandaşların ihtiyacının karşılandığı uygulamadan yararlanmak için 0 (262) 365 12 99 numaralı hattan bilgi alınabiliyor. 18 yaş üstünün yararlanabildiği hizmetten velileri ile beraber gelen vatandaşlara da hiçbir ücret alınmadan sahiplendirme yapılabiliyor. Kısırlaştırılmış ve aşıları yapılmış olarak teslim edilen hayvanların bundan sonraki tüm aşıları da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.
 

İNTİHARA KALKIŞIYORLAR

Yetkililer her türlü bakımı yapılıp ücretsiz olarak sahiplendirilen hayvanları alan hayvan severlere ise önemli bir duyuruda bulundu. Sahiplenen hayvanların nadiren de olsa belli bir süre sonra tekrar aile tarafından sokağa terk edildiğini ve bu olayın çok acı olayları ortaya çıkarabileceğini söyleyen yetkililer bu hayvanların kendilerini yeme ve içmeden kestiklerini adeta intihara giriştiklerini açıkladı. Bu tarz girişimlerin hayvanların ölümü ile sonuçlandığına dikkat çeken yetkililer vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmalarını istedi.

MODERN HAYVAN BARINAKLARI

Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından yapılan sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma ve rehabilitasyon hizmetlerini Kartepe ve Gebze’de bulunan merkezlerde gerçekleştiriliyor. Kartepe’deki yeni hizmete açılan hayvan barınağı ise masajlı duşlar, hijyenik kulübeler gibi modern sistemlerle hizmet veriyor. Ayrıca isteyen vatandaşlara Gezici Kısırlaştırma aracı ile de bu hizmet yerine getiriliyor.