600 Yıllık Hamama Titiz Çalışma

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restoresine devam edilen Osmanlı padişahlarından Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından 14. yüzyılda yaptırılan Süleyman Paşa Hamamı’nda güçlendirme yapılıyor.  600 yıllık hamamda ayrıca iç duvar dolgu kaplamasındaki çalışmalar eşgüdümlü olarak sürdürülüyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tarihi miraslarına sahip çıkarak tekrar gün yüzüne çıkartacağı eserlerden Süleyman Paşa Hamamı’nda restore çalışmaları devam ediyor. Kocaeli’deki en eski Osmanlı Dönemi hamamı olan tarihi yapıda çatlak olan kısımlara enjeksiyon ve dolgu ile güçlendirme yapılıyor. Hamamda ayrıca iç duvar dolgu kaplaması özel katkılı sıva ile güçlendiriliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı denetiminde sürdürülen çalışmalarda harabe haldeki tarihi hamam içerisinde standların, yaklaşık 100 metrekarelik bir kafeteryanın ve lavabonun yer aldığı hamam olarak hizmet verecek. Ayrıca tarihi hamam, çalışmaların tamamlanmasının ardından son derece modern aydınlatma sistemiyle de ışıklandırılacak. Titiz bir şekilde devam eden çalışmaların önümüzdeki yıl Haziran Ayı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.