600 yıllık hamam kente kazandırılıyor

EN ESKİ TARİHLİ HAMAM

Büyükşehir Belediyesi Kocaeli’nin tarihi yapılarını tekrar gün ışığına çıkartmak amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. Kocaeli Yukarıpazar Mahallesi’nde bulunan ve günümüze kadar ayakta kalabilen en eski hamamlardan Süleyman Paşa Hamamı da yenilenerek günümüze kazandırılıyor. Bir bölümü yakın sayılabilecek bir tarihte yıkılan hamama yaklaşık 600 yıl sonra restorasyon çalışması yapılması ise ayrı bir önem taşıyor.
 

SOĞUKLUK ORTAYA ÇIKARILIYOR

Aslına uygun olarak yeniden hayata geçirilen Süleyman Paşa Hamamı restorasyonunda soğukluk kısmının hatları kazılarak ortaya çıkarılıyor. Yerinde olmayan soğukluk ortaya çıkarıldığında bu kısım yerinde cam imalatlı kafe yapılacak. Hamamın önünde yer alan tarihi değeri olmayan taş duvarın yüksekliği ise yeni yapılacak kafenin giriş kotuna düşürülüyor. Bu taş duvarın önüne ise betonarme istinat duvarı yapılarak zemin çivisi uygulaması ile hamamın oturduğu arazi güçlenmesi sağlanacak.
 

ASLINA UYGUN OLACAK

Restorasyon kapsamında Süleyman Paşa Hamamı’nda kullanılacak durumda olan ve özellik arz eden taş duvarlar, kemerler, kubbe, sarnıç duvarları gibi tüm yapı elemanları korunarak temizliği yapılacak. Eksik yapı elemanları ise orjinal tasarım ve malzemeleri eş değerleri ile tamamlanacak. Tarihi hamam tekrar hizmete girdikten sonra led aydınlatmaları ile ışıklandırılacak.
 
 

TARİHİ HAMAM

Süleyman Paşa Hamamı, Şehzade Süleyman Paşa tarafından 14. yüzyılda İzmit Merkez’e bağlı Akçakoca Mahallesi’nde inşa edildi. Çifte hamam (bay-bayan) özelliğine sahip olan hamam 3 bölümden oluşuyor ve bu 3 bölümde 3 tane de kubbe bulunuyor. Hamam günümüzün hamamlarında da bulunan soğukluk (giriş kısmı) ılıklık ve sıcaklık kısımlarından oluşuyor. Ön kısımlarda üzeri çifte yüksek kubbe ile örtülü bir soğukluk kısmı, bunun arkasında birbirine kapı ile geçilen alçak kubbe örtülü iki halvet kısmı bulunuyor. Uzun yıllar farklı amaçlarla kullanılan hamam, 1999 Marmara depreminde büyük hasar gördü. Bir kısmı tamamen yıkılan hamamın bir bölümünde de yapısal çatlaklar bulunuyor.