5 Mayıs Uluslararası Şafak Korosu Günü

5 Mayıs sabahı 28 ülkede birden doğaseverler güne onlarca kuş türünün gündoğumu dinletisi ile başlayacaklar. ‘Uluslararası Şafak Korosu Günü’ etkinliğinin İstanbul ayağı bu yıl da Sarıyer Garipçe’de gerçekleştirilecek.

Doğanın en güzel mucizelerinden birini yaşatmayı amaçlayan etkinlikte doğaseverler ve kuş gözlemciler önceden belirledikleri bir araziye gün doğumundan önce giderek, güne herkesten önce uyanan kuşların keyifli korosunu dinleyerek başlıyorlar. 2011 yılından bu yana İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu’nun (İKGT) gerçekleştirdiği ve Türkiye’ye taşıdığı etkinlik bu yıl aynı zamanda, Ankara Eymir Gölü, Erzurum Uzundere, Trabzon Sümela Manastırı, Şanlıurfa Birecik gibi farklı illerde de Doğa Derneği aracılığıyla kuş gözlemciler tarafından düzenlenecek.

Tüm doğaseverlere açık olan ‘3. İstanbul Şafak Korosu’ İstanbul etkinliği, sabah 05.50 – 06.40 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Doğaseverler geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Garipçe Köyü’nün girişindeki yeşil alanda 05.30’da buluşarak kuşların ötüşüne kulak verecekler. Dinletinin ardından yırtıcı göçünü gözlemek için Sarıyer keskin viraj noktasına geçilecek.

İletişim; Akdoğan Özkan (0532) 673 24 44

Diğer iller;

Ankara’da sabah 05.45’de Eymir Gölü Oran Kapısı’nda buluşularak ‘şafak korosu’na kulak verilecek.

İletişim; Dicle Tuğba Kılıç (0549) 801 00 82

Erzurum’un Uzundere İlçesi’nde merkezde sabah 05.00 buluşularak ‘şafak korosu’na kulak verilecek ve kuş gözlemi yapılacak.

İletişim; Musa Han (0530) 350 93 72

Trabzon’da Of İlçesi’nde sabah 05.50’de Hükümek Konağı arkasındaki Genç Aydınlar Derneği önünde buluşularak Sürmela Manastırı’na ‘şafak korusu’na kulak verilecek ve kuş gözlemi yapılacak.

İletişim; Ümit Öztürk (0505) 494 19 61

Şanlıurfa’da Birecik İlçesi’nde sabah 05.30’da Kelaynak Üretim İstasyonu önünde buluşularak ‘şafak korusu’na kulak verilecek ve sonrasında Halfetiye gidilerek kuş gözlemi yapılacak.

İletişim; Pınar Gündoğdu (0505) 728 60 76

3. Köprü kuş seslerini kesecek

İKGT üyesi Akdoğan Özkan yaptığı açıklamada; “İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu, çevresel tehditlerin arttığı dünyamızda bu etkinliği gerçekleştirmek için 3 yıldır özellikle Garipçe’yi seçiyor. Söz konusu köy, bilindiği gibi, Boğaziçi’ne inşa edilecek 3. köprünün Avrupa ayağı ile bağlantı yollarının geçmesinin planlandığı nokta. Garipçe köyü habitatının bir daha geri gelmemek üzere yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğuna da dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Antik dönemden bu yana kuşlar için çok özel bir coğrafya olan Garipçe kuşların uluslararası göç yolları üzerinde yer alan ve yakın gözleme olanak tanıyan şanslı bir nokta. Geçtiğimiz yılki şafak korosu etkinliğinde Garipçe’de 24 farklı kuş türünün ‘şafak korosu’nda yerini aldığı seslerinden tespit edilmişti. Üçüncü köprünün yapılması durumunda bir daha ‘şafak korosu’nu Garipçe’de dinleyemeyebiliriz. Tüm doğaseverleri etkinliğimize bekliyoruz” dedi.

‘Uluslararası Şafak Korosu Günü’ (International Dawn Chorus Day) ilk kez 1981 yılında ‘The Wildlife Trusts’ adı verilen doğa koruma örgütünce İngiltere’de gerçekleştirildi. İlerleyen yıllarda Yeni Zelanda’dan Avrupa’ya ve Güney Amerika’ya dek dünyanın pek çok noktasında kuş gözlemcileri ve doğaseverler tarafından organize edilen etkinlik 2011’den bu yana ülkemizde İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu (İKGT) tarafında gerçekleştiriliyor ve herkesin evinin bahçesinden bile katılabileceği bu keyifli etkinliğin yaygınlaştırılması için sizleri de bu mucizevî ‘Şafak Korusu’na kulak vermeye davet ediyorlar.

Fotoğraf: Ali Rıza Altınok