330 Fotoğrafçı, 4 Bin Niksar Fotoğrafı

17 yıldır Frig Vadisi’nden Hemşin’e Türkiye’nin dört bir köşesinde gerçekleşen DOGAY’ın 2013 durağı Niksar oldu. Dünyada endüstrinin başladığı ilk kent olarak anılan Niksar’ın Pontus Krallığı’ndan günümüze uzanan kalesi, Roma, Danışmendliler, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı dönem eserleri, Anadolu’da tıp eğitimini veren ilk medrese Yağıbasan (1157), Ayvaz Maden Suyu, taş binaları, konakları, yaylaları, Aşgana (Niksar Mutfağı), Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi’nin izleri benzeri sayısız zenginliği yaklaşık 4 bin kareyle belgelendi.

Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK) 14 ülkeden DOGAY ve ÇOCUK DOGAY 330 fotoğraf sevdalısını 17. kez gerçek zamanlı bir mücadele olan doğada görüntü avcılığı için Tarihi Kent Niksar’da bir araya getirdi.

16 – 19 Mayıs tarihleri arasında Tokat Valiliği, Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesi desteğiyle yerli ve yabancı fotoğrafçıların katılımıyla gerçekleşen DOGAY’a bu yıl yurtdışından rekor katılım olurken yarışmaya; İngiltere, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Çin, Finlandiya, Filistin, Lübnan, Kıbrıs, Moğolistan, Ürdün, KKTC ve İran’dan fotoğrafçılar katıldı.

16 Mayıs’ta başlayan mücadelede, 330 kişinin iki gün süren çekimlerinin ardından bir gün süren jüri seçimi yapıldı. 18 Mayıs akşamı gerçekleşen törende beş kategoride toplamda 20 ödül kupası ve 30 mansiyon dağıtılırken 200 fotoğraf sergilenmeye değer bulundu. Organizasyonda ilk kez bu yıl uluslararası patronaj olarak United Photographers International (UPI) adına altın, gümüş, bronz madalya ve 30 mansiyon dağıtıldı. Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP -Auspices) himayesinde ise birincilere anı madalyası verildi.

Ayrıntılı bilgi için: www.dask.org.tr

dask