300 Kültür Elçisi İstanbul’da Buluştu

2003 yılından bu yana yürüttüğü Kültürel Miras Eğitim Programı kapsamında, üç yıldır ETİ şirketlerinin kurumsal desteğiyle ‘ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesiile 12 yaş grubu çocuklara ulaşarak, doğal miras, arkeoloji, yaşam kültürü ve mimarlık mirası başlıkları altında eğitim veriyor.
 
Bu yılki eğitimlere katılarak kentlerinin Kültür Elçisi olan 17 kentten 300 çocuk, yılsonu etkinliği olan “İstanbul Buluşmaları”nda 21–24 Haziran tarihleri arasında bir araya geldi. Her yıl farklı bir temanın ele alındığı İstanbul Buluşmaları’nın 2008 yılındaki teması ‘Koruma Bilinci ve Kentlilik’, 2009 yılı ‘Geleneksel Yaşam Kültürü ve Yöresel Müzik’, bu yıl ise ‘Sokak Oyunları’ oldu.
 
 
Önce tanıştılar…

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın desteğiyle yapılan İstanbul Buluşmaları için 21 Haziran Pazartesi günü kente gelmeye başlayan Kültür Elçileri, Salı günü Darüşşafaka spor salonunda yapılan halat çekme ve çuval oyunlarıyla tanışma fırsatı buldu. İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Tamer Müftüoğlu, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu üyeleri ve vakıf gönüllüleri de etkinliklerde çocuklara eşlik etti; birlikte halat çekerek çeşitli oyunlar oynadı.
 
Bezirgân başı, çember çevirme, dokuztaş gibi belki çoğumuzun bildiği sokak oyunlarının yanı sıra, Çorum yöresinde âşık kemiği ile oynanan hodak oyunu gibi az bilinen sokak oyunları, İstanbul Buluşmaları’na katılan Kültür Elçileri’nin önderliğinde hep birlikte oynandı.
 
Çocukluk yıllarımızın belki de en güzel anılarından biri olan rengârenk uçurtmalar, Kültür Elçileri’nin elinde İstanbul’un gökyüzünü süsledi. Önce uçurtma atölyesinde kendi uçurtmalarını yaptılar,sonrasüsledikleri uçurtmaları gökyüzüyle buluşturdular; yağmurun ilk damlaları düşüne kadar çocukluklarının tadını çıkardılar…
 
Taraklı, İzmir, Milas, Ürgüp, Kırşehir, Divriği, Elazığ, Çorum, Yozgat, Kilis, Kemah, Karadeniz Ereğli, Burdur, Nevşehir, Samsun, Eskişehir ve Hatay kentlerinden gelen Kültür Elçileri, Çarşamba günü İstanbul’u tanımak için yollara düştü. Önce Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi rehberler eşliğinde gezildi. Ardından İstanbul Boğazı’nda yapılan tekne turu ile kentin bütüncül olarak algılanması sağlandı. Tepelerinden üstünde yükselen iş merkezleri, kayıkhaneli yalılar, saraylar, doğal çevre, Marmaray Projesi ve etkileri gibi İstanbul’un tarihini ve bugününü özetleyen bilgiler verildi. Kültür Elçileri, yoğun yağmura rağmen gezilerine aralıksız devam etti.
 
ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Buluşmaları basın toplantısı ise 24 Haziran Perşembe günü Bahçeköy’de bulunan Event Garden’da yapıldı. Oyuncu Bergüzar Korel’in sunuculuğunu yaptığı toplantıda, ETİ Şirketleri Grubu yönetim kurulu üyesi Gülden Kanatlı Derbil, ÇEKÜL Vakfı yönetim kurulu üyesi Tamer Müftüoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Proje’nin gönüllü elçisi Candan Erçetin ve yazar Doğan Cüceloğlu birer konuşma yaptı. Konuşmacılar proje hakkında kısa bilgiler vererek, unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarının çocuklarının kişisel gelişimlerinde ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Etkinliklere destek veren Darüşafaka Cemiyet ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na ise birer teşekkür plaketi verildi. Kültür Elçileri ise ‘İstanbul Buluşması Bildirgesi’ni okuyarak, büyüklerine mesajlar verdi.
 
Toplantının ardından, bahçede kurulan oyun alanlarında, davetliler, basın mensupları ve eğitmenlerle birlikte sokak oyunları oynandı. Bezirgân başı, körebe, 9 taş, kayrak/seksek, hodak, çember oyunu, âşık, ayine-i devran, yağ satarım bal satarım, yedi kule, renkli istop, mendil kapmaca, yakan top, beş taş, çemberbaz, elim sende, en üstte kimin eli var gibi sokak oyunları, geçmişten bugüne kuşakları eğiten, paylaşmayı, çözüm üretmeyi, uzlaşmayı, ekip çalışmasını, yardımlaşmayı öğreten ve hayal gücünü geliştiren, somut olmayan kültürel mirasımızın önemli değerleri arasında yer alıyor. Her kentin, her yörenin, renkli sokak oyu〠浣〠瑰㸢ﱂﱴﱧ潤慬琿洿欠棢攠政汫ⱥ欠棢㬲6tContentID

￰tCategoryID 
￰ClassID￶￿㿿Priority
￰Header￶￿㿿Spot￶￿㿿SpotImagenları ise kültürel zenginliğimizin önemini bir kez daha hatırlatıyor.
 

 
Coğrafyanın, doğa koşullarının, düşünce şeklinin, yerel kültürün izlerini bulabileceğimiz sokak oyunları, 12 yaşındaki Kültür Elçileri’nin verdiği mesajlarla yaşatılmayı bekliyor.