3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde Dünyaca Ünlü Akademisyeler Buluşuyor

cevre dostu yesil binalar dernegi sirtcantam

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan ‘Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’, 20 – 21 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak.

Geçtiğimiz yıllarda uluslararası ve Türkiye’den pek çok konuşmacıyı ve yaklaşık bin katılımcıyı ağırlayan zirve, bu yıl da alanlarında uzman 100’den fazla önemli konuşmacıya ev sahipliği yapacak. Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde iki ana salon ve paralel salonlarda zirve boyunca yaklaşık 40 oturum gerçekleşecek.

Dünyayı değiştirecek 50 isim arasına giren, MIT’de kurduğu ‘SENSEable’ City Laboratuarı’nda ‘Akıllı Şehirler’ üzerinde araştırmalar yapan dünyaca ünlü mimar, mühendis ve aktivist Carlo Ratti; kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropikal bahçesi Singapur Gardens Bay’in çevre mühendisi Profesör Patrick Bellew; Londra 2012 Olimpiyatları açılış seremonisi, U2 360 turnesi sahne tasarımı ve Anish Kappor Cloud Gate heykeli gibi büyük ses getiren projelerde imzası olan Atelier One’ın kurucusu Neil Thomas, transparan spiral formuyla Shanghay’ın şehir siluetinin en ikonik ve çarpıcı binalarından çevre dostu Shanghai Tower’ın tasarım direktörü Duncan Swinhoe; 1,8 milyon litre yağmur suyunu toplayıp filtreleyerek yıl boyunca her gün bin Afrikalı için temiz içme suyu sağlayabilecek futbol sahası Pitch Africa projesinin yaratıcısı Profesör David Turnbull ve daha pek çok ünlü isim 20 – 21 Şubat’ta 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde olacak.