3. Genç Fotoğrafçılar Festivali başladı!

50. yaşını kutlayan İFSAK tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilmekte olan Genç Fotoğrafçılar Festivali 15 Ekim’de başladı. Fotoğrafa gönül vermiş gençleri bir araya getiren festival 31 Ekim’e kadar sürecek. Şehir temasının işlendiği festivalde, 30 yaş ve altındaki genç fotoğrafçılar, ‘şehir’den ne anladıklarını, yaptıkları çalışmalarla sergileme imkânı buluyorlar.

3. Genç Fotoğrafçılar Festivali kapsamında, karma sergiler, bireysel sergiler ve dijital fotoğraf gösterileri olmak üzere 3 tip sergi/gösteri düzenleniyor. Tüm bu sergi ve gösteriler, Türkiye’nin dört bir yanından gelen fotoğraflardan oluşuyor ve İstanbul içindeki 10’u aşkın mekânda gerçekleşiyor.

Neden ‘şehir’?
İFSAK yetkilileri, tema hakkında şu açıklamayı yapıyorlar: “Şehir hayatı kafa karıştırıcıdır. Değişimiyle, gelişimiyle, içinde barındırdıklarıyla, imkânları ve imkânsızlıklarıyla şehirler, insanları kendisine bağlar. Sıkıntısını ve heyecanını bir arada yaşatır. Kalabalık bazen gürültüyü getirir, bazen eğlenceyi. Her insanın yaşadığı şehri algılayışı farklıdır. İçinde yaşadığımız, her an soluduğumuz şehir havasından neler kapıyoruz, şehrimiz bize neler sunuyor, biz ona ne sunuyoruz, şehirler bize ne katıyor, bizden neler alıp götürüyor, şehirde nasıl yaşanıyor? Şehir, insanı ne gibi çelişkilere düşürüyor?”

İFSAK, tüm fotoğraf severleri, 15-31 Ekim arasında yapılacak olan bu festivale davet ediyor.