3. Gaziantep Fotomaratonu

Ülkemizin önemli sanayi kentlerinden biri olan ve fıstıkla bütünleşen Gaziantep’in tarihi, kültürel yapısını fotoğrafın görsel gücü ile tanıtmak, fotoğraf sanatına katkıda bulunmak etkinliğin en temel amacıdır.

Fotomaratonun bir diğer âmâcıda; uluslararası boyutu olan Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali günlerinde şehirdeki aktivitelerin ve Gaziantep’in her yönü ile fotomaraton kapsamında belgelenmesini sağlamaktır.

Koşullar:

 

 1. Fotomaraton jüri üyeleri dışında tüm fotoğrafçılara açıktır.
 1. Etkinlik 23-26 Eylül 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. 4 gün sürecektir.
 1. Fotomaraton’a katılacak fotoğrafların bu tarihlerde çekilmiş olması gerekmektedir.
 1. Katılımlar başvuru sırasına göre kabul edilecektir.
 2. Fotoğraflar renkli veya siyah beyaz olabilir.
 1. Fotoğrafların çekim bilgilerine ulaşmak gerektiği takdirde, organizasyon komitesi orijinal çekimi isteyebilecektir. Çekimler JPEG formatında, orijinal boyutunda teslim edilmelidir.
 1. Her katılımcı en fazla 5 adet fotoğrafla yarışmaya katılabilir.
 1. Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli gördüğü durumlarda program değişikliği yapabilir.
 1. Fotomaraton sonucunda, derece ve sergileme ödülleri alan fotoğraflar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GAFSAD arşivinde saklanacaktır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu fotoğrafları sahiplerinin ismini belirtmek kaydı ile tanıtım amaçlı kullanabilir.
 1. Fotoğraflara basit müdahaleler kabul edilecektir. (Birden fazla fotoğrafın montajıyla yaratılan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan her hangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı, HDR (High Dynamic Range) fotoğraf kabul edilmez), Fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Fotoğrafın orijinal yapısını bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık, renk ayarı ve toz alımı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Seçici kurul, yapısı oynanmış fotoğrafları açıklama yapmadan kabul etmeyebilir. İtirazlar kabul edilmeyecektir. Seçici Kurul, isterse fotoğrafların müdahalede bulunulmamış ilk görünümünü isteyebilir.
 1. Yarışmacı, yarışmaya katıldığı fotoğraflarının, fotomaratonda çekilmiş olduğunu, basit müdahaleler dışında müdahale etmediğini, kendisine ait olduğunu kabul eder, aksi şartlarda TFSF yarışma ilkeleri uygulanır. TFSF tarafından ödülleri alınır ve kısıtlama kararları verilir. Haklarında TFSF tarafından kısıtlama kararı verilen katılımcılar bir yıl boyunca yarışmalara katılamazlar.
 1. Yarışma süresince TFSF temsilcisi bulunacaktır.

Fotoğrafların işaretlenmesi:

 1. Kayıt sırasındaki sıra numarası rumuz olarak kabul edilecektir.
 2. Teslim edilecek fotoğrafların adları bu rumuz ile markalanacaktır.
 3. Birden fazla fotoğrafla yapılan başvurularda, fotoğrafa sıra numarası da verilmelidir. Rumuz 009 ise (009–1) gibi.

Konaklama:

Konaklama yapılabilecek otellerin adres, telefon numarası gibi iletişim bilgileri, otellerin özellikleri gibi bilgiler, www.gafsad.org internet sitesinde duyurulacaktır, otelde kalmak isteyen katılımcılar konaklama rezervasyonlarını kendileri yapacaklardır.

Fotomaraton Programı

 

23 Eylül 2010 Perşembe;

Fotomaraton sabah 08.00 den itibaren başlayacaktır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonunda oluşturulacak buluşma merkezine kayıt yaptıran katılımcılar, konaklama yerlerine yönlendirilecektir. Katılımcılar gün boyu serbesttir, fotoğraf çekebilir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak akşam yemeği sonrasında katılımcılar iki gün boyunca (Cuma, Cumartesi) Gaziantep’in değişik yerlerine yapılacak geziler için kayıt yaptıracaklardır. Araç ve kumanyaların sayısı bu kayıtlara göre hazırlanacağından, kontenjan sınırlaması yapılabilinir.

24 Eylül 2010 Cuma:

Kayıt yaptıran katılımcıları gezi bölgelerine götürecek otobüsler Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önünden sabah saat 08.00’de hareket edecektir. Öğle yemeği kumanya olarak verilecektir. Fotoğraflarını erken teslim edeceklerin fotoğrafları 24 Eylül 2010 saat 10.00’da teslim alınmaya başlanacak. Akşam, Çetin Emeç salonunda fotoğraf etkinlikleri yapılacaktır.

25 Eylül 2010 Cumartesi:

Saat 08.00’de otobüsler ile gezi bölgelerine hareket edilecek, (Katılımcıların farklı turlara katılmaları, yeni bölgeleri görme ve farklı fotoğraflar çekme açısından yararlı olacaktır). Akşam, Çetin Emeç salonunda fotoğraf etkinlikleri yapılacaktır

25 Eylül 2010 Pazar:

Fotoğrafların teslimi saat 10.00’da tamamlanacak. Jüri saat 11.00’da toplanacaktır.

Ödül töreni saat 17.00’da yapılacaktır.

Jüri:

1. A.Beyhan Özdemir, İFOD, 9 E.Ü.G.S.F. Fot. Böl. Başk.

2. C. Oğuz Gümrükçü, AFSAD

3. Halil Gül, GAFSAD Başkan Yardımcısı

4. Halil İbrahim Tutak, KAFSAD Başkanı

5. Mustafa Eser, Kilikya Fotoğraf Topluluğu

6. Sema Marangoz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü

7. Süha Kocaoğlu, KASK, Kocaeli Üniv. G.S. F. Fot. Böl. Öğr. Gör. 

8. Tahsin Sezer, AFAD Başkanı

 

Ödüller:

1. lik Ödülü : 3000 TL

2. lik Ödülü : 2000 TL

3. lük Ödülü : 1000 TL

Mansiyon : (3 adet) 500 TL

Antep fıstık Festivali (Antep fıstık festivalini belgeleyen fotoğraf ): Plaket

GAFSAD özel ödülü: Plaket

www.fotoğraflar.net özel ödülü, 2 adet kişisel web sitesi

Sergilemeler 100 YTL (en az 50 adet)

İletişim Adresi:

gafsad@gmail.com

www.gafsad.org