29–31 Ocak’ta İFSAK’tan belgesel fotoğraf atölyesi

İFSAK’ta 29–31 Ocak tarihlerinde düzenlenecek Özcan Yurdalan Belgesel Fotoğraf Atölyesi’nde katılımcılara belgesel fotoğrafçılık ve fotoröportaj tekniği hakkında detaylı bilgi verilecek. En fazla 17 kişiyle sınırlı olacak atölye, Cuma günü 18.30–22.00, Cumartesi günü 09.00–19.00 ve Pazar günü 09.00–21.00 saatleri arasında yapılacak. Atölyeye katılabilmek için, fotoğraf çekmeyi bilmek, bir fotoğraf makinesine sahip olmak ve atölye çalışmasına aksatmadan devamı taahhüt etmek gerekiyor.

Yurdalan, atölyenin amacını şöyle açıklıyor: “Fotoğrafçıların çektikleri her kare, gösterdikleri her fotoğraf, aynı zamanda onların hayata bakışıdır, hayattan ne anladıklarıdır ve gerçekle kurdukları ilişkinin yansımasıdır. Belgesel fotoğrafçıların, yakın çevrelerine, yaşadıkları topluma ve çağa tanık olmaya çalışırken çokça kullandıkları yöntem fotoröportajdır. Tanık oldukları hikâyeyi bir dizi fotoğrafla anlatırken artistik düzeyi gözetir, yaratıcı uygulamalara başvururlar. Amaçları, hayatı estetize etmek değil, gerçekliği anlamaya çalışmaktır.”
 

Yurdalan’ın ‘Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj’ isimli kitabını temel alan uygulamalı atölye çalışmasında katılımcı yöntem uygulanarak, etik, estetik, dil, anlatım ve yaratıcılık konularında teorik ve pratik çalışmalar gerçekleştirilecek. Atölye kapsamında, belgesel fotoğrafın tanımı, yaklaşımlar, fotoröportaj, fotoröportajın elemanları ve belgesel fotoğrafçılığın tarihi gibi konular ele alınacak; bireysel ve grup egzersizleri yapılacak.