28 Mart’ta Işıklar ‘iklim’ İçin Kapatılıyor

Çevre konusundaki en büyük kitlesel hareket Dünya Saati etkinliğine iki hafta kaldı. 150’den fazla ülkede milyonlarca insan 28 Mart 2015 akşamı 20.30’da ışıklarını bir saatliğine kapatmaya hazırlanıyor. Dünya Saati etkinliği bu yıl özellikle iklim değişikliği sorununa dikkat çekmeye çalışacak. Bireysel katılımcılar evlerindeki ışıkları, kurumsal katılımcılar ve anıtsal yapılar ise dekoratif aydınlatmalarını bir saatliğine kapatarak kampanyaya katılacak.

iklim-
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kamu kuruluşlarını, özel şirketleri ve bireyleri Dünya Saati etkinliğine katılmaya çağırıyor. 2014’teki etkinliğe Türkiye’de 400’den fazla kurum birçok belediye ve valilik katılmış, aralarında Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Müzesi, Süleymaniye Cami, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin de bulunduğu 17 anıtsal yapı da ışıklarını bir saat boyunca kapatarak bu küresel kampanyaya destek vermişti. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da Garanti Bankası, Coca-Cola ve VİKO kampanyanın ana sponsorları oldu.

WWF tarafından 2007’de Avustralya’da başlatılan kampanya, 2008 yılında küresel bir harekete dönüştü. Geçen yıl 162 ülkede 7 binden fazla kent ve yüz milyonlarca insan kampanyaya destek verdi. Bir saatlik etkinliğe sadece bireyler değil şirketler, kamu kuruluşları ve yerel yönetimler de katılabiliyor. Etkinliğe katılacak birey ve kurumlar dunyasaati.org adresinden kayıt yaptırabiliyor. WWF-Türkiye, ‘İklim değişikliği ile mücadele etmek için geçerli nedenlerim var’ sloganıyla tüm katılımcıları ışıklarını kapatma nedenlerini #DünyaSaati etiketiyle birlikte sosyal medyada paylaşmaya davet ediyor.