20 Bin Yarasayı Katleden İlk Çevre Bakanı: Veysel Eroğlu

Çevre ve Orman Bakanlığı, Havran Barajı’nda su tutarak Türkiye’nin en büyük yarasa kolonisini su altında bırakma kararı almıştı. Bakan Eroğlu, yarasalar için çok güzel bir yapay mağara yaptıklarını ve yarasaların bu yeni mağaraya taşındıklarını iddia etmişti. Ne var ki, Bakanlık yeni yapay mağaranın önüne kolluk kuvvetleri koyarak bilim adamlarının burada araştırma yapmasını engellemişti. Bugün, ‘kozmik yarasa mağarası’ mahkeme kararı ile bilim adamlarının incelemesine açıldı.

Türkiye’deki en deneyimli yarasa uzmanları Bakan Eroğlu’nun iddia ettiğinin tersine ‘kozmik mağarada’ tek bir yarasanın dahi olmadığını saptadı. Mağarada yaşayan binlerce yarasanın şimdi nerede olduğu bilinmiyor. Ancak kış koşulları nedeniyle yarasaların büyük kısmının telef olduğu tahmin ediliyor.

Bakan Eroğlu’nun derhal Havran Barajı’nda su tutma sürecini durdurmasını, bugüne kadar tutulan suyu boşaltmasını ve doğal mağaranın önündeki duvarı kaldırmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde, 20 bin yarasayı katleden ilk Çevre Bakanı olarak tarihe geçecek ve mahkeme karşısında hesap vermek zorunda kalacak.

Güven Eken
Doğa Derneği Başkanı