2 Kıta 1 Yarış

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ‘2 Kıta 1 Yarış’ sloganıyla 6 – 7 Temmuz 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek ‘25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’ için elemelerden geçen ve yüzmeye hak kazanan isimler açıklandı.

iki kita bir yaris

25. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’nda yüzmek için başvuru yapan yüzücü adayları İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir olmak üzere bu yıl ilk defa 4 farklı ilde gerçekleşen seçmeler sonucu belirlendi. Dört farklı şehirde 800 metrelik parkurda antrenör ve hakemler eşliğinde yapılan seçme yarışlarına katılan yüzücülerden, İstanbul Boğazı’nda kulaç atmaya hak kazanan isimler Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Boğaziçi Komisyonu’nun resmi web sitesi olan http://www.bogazici.cc/ adresinde açıklandı.

yuzme

Çeyrek asırlık yarışın bu yılki sürprizi olimpiyat şampiyonu Ian Thorpe

18 yaşındayken ilk kez katıldığı 2000 yılındaki Sydney Olimpiyat Oyunları’nda 3 altın ve 2 gümüş madalya kazanan Ian Thorpe, 2004’te Atina’da 200 ve 400 metre serbestte altın madalyanın sahibi oldu ve olimpiyatlarda 5 altın madalyaya ulaştı. Olimpiyatlardaki başarısının yanı sıra 11 kez dünya şampiyonu da olan Thorpe, 13 kez dünya rekoru kırdı. TMOK’un davetlisi olarak ‘2 Kıta 1 Yarış’ için İstanbul’a gelecek olan Ian Thorpe’un kariyeri birçok rekor ve ödülle dolu.

İstanbul’un 2020 Olimpiyat adaylığına ciddi katkısı olacak

TMOK; gerçekleştirdiği spor faaliyetleri içinde önemli bir yere sahip ve dünyanın başka hiçbir noktasında bulunamayacak özgün bir deneyim olan, ‘Kıtalararası Boğaziçi Yarışları’nın, ulusal ve uluslararası medyanın odaklandığı çok yönlü bir platformda kitlesel bir etkinlik olarak geliştirmek için yıllardır çalışıyor. TMOK olarak bu etkinliğin, İstanbul’un olimpiyat oyunları adaylığının başarısı için sürdürülen ciddi çalışmalara önemli katkı sağlayacağını, İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunlarına adaylığını kuvvetlendireceğimizi ayrıca uluslararası organizasyon düzenleme kabiliyetimizi arttıracağımızı düşünmekteyiz.

istanbul bogazi

Nefesler tutuldu son 1 hafta…

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi(TMOK) tarafından organize edilen; Samsung Electronics ana sponsorluğunda, Turkcell’in iletişim ve teknoloji sponsorluğunda, TRT Spor’un desteği ile bu yıl 6 – 7 Temmuz’da gerçekleşecek olan Boğaziçi Kıtalararası Yarışları, çeyrek asrı geride bırakıyor. 1989 yılında 4 bayan 64 erkek yüzücü ile başlayan bu efsanevi serüven 25. yılına yakışan bir katılımla, 1500 yüzücüye eşsiz bir deneyim yaşatacak.

İstanbul, Avrupa ve Asya kıtaları üzerine kurulmuş olması, içinden ‘boğaz’ suyolu geçmesi özelliğiyle bu yüzme yarışını toplum sporu olarak yaptırmaya doğal bir ortam oluşturuyor ve ‘Benzersiz’ bir kıtalararası yüzme yarışı yapılıyor. Anadolu yakasında Kanlıca’dan başlayarak, Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme’de sona erecek Boğaziçi Yüzme Yarışları, Türkiye ve 2020 Olimpiyatları’nın güçlü adayı İstanbul’un tanıtımı için de özel bir öneme sahip. Dünyanın hiçbir yerinde kıtalararası bir yarış düzenlemek mümkün olmadığı için bu açıdan ülkemiz farklı bir konumda.

bosphorus race

Boğaziçi Kıtalararası Yarışları ile Türkiye, 2020 Olimpiyatları için ‘Ben de Varım!’ diyor.

http://www.bogazici.cc

http://www.2kita1yaris.com