2 Bin Yıllık Lahit Gün Yüzüne Çıktı

KOCAELİ TARİHİ

Büyükşehir Belediyesi M.Ö 3 bin yılından itibaren insanların yaşamış olduğu Kocaeli’nin, tarihi miraslarına sahip çıkmaya devam ediyor. İzmit’e ait ilk delillerin 12. yüzyıla dayandığı kentte, Kocaeli’nin her noktasına serpilmiş durumda tarihi eserler yer almakta. Bu olgunun bilinci içinde tarihsel dokuya önem gösteren hizmetlerini sürdüren Büyükşehir tescili yapılmamış tarihi eserlerin tescillenmesini de ihmal etmiyor. Tarihe ışık tutacak ve gelecek nesillere miras bırakılacak eserlerin tescilinin sağlandığı bir çalışma da Körfez İlçesi’nde gerçekleştirildi.
 
 

TESCİLİ SAĞLANDI

Körfez İlçesi Şemsettin Köyü’nde Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar esnasında bir vatandaşın bahçesinde lahit mezar bulundu. 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen lahdin tescil edilmediğini fark eden Büyükşehirli yetkililer gerekli girişimlerde bulunarak kentin tarihini yansıtan eserin korunması için Koruma Kurulu’na başvurdu. Türklerden önce önemli bir yerleşim yeri olduğu aradan yıllar geçmesine rağmen çok sayıda kalıntının ayakta kalması ile anlaşılan Körfez İlçesi Şemsettin Köyü’nde bulunan lahit mezarın böylece tescil edilmesi sağlandı.
 
LAHİT ORJİNAL YERİNDE
 
Lahdin yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilmekte ve üzerinde 8 satır Grekçe yazıt bulunmakta. Bölge tarihi açısında önemli bir bulgu olan lahit insitu (orijinal kullanım yerinde) durumdadır. Lahit sandukası dört sıra blok taş üzerinde durmaktadır. Doğu batı yönünde uzanan lahdin sandukasının doğu kısmında güney ve kuzey cephelerinde boydan boya çatlaklar vardır. Lahdin sandukasının batı cephesinde üst kısmında kare şeklinde bir açıklık vardır. Lahdin kapağı kısmen tahrip olmuş olsa da sağlamdır durumdadır. Sandukanın güneye bakan cephesinde 8 satırdan oluşan eski Yunan alfabesi ile yazılmış kitabe yer alır. Lahitte bundan başka bir işleme yoktur.