2. Ankara Ekolojik Yaşam ve Toplum Günleri

cigdemim sirtcantam

Kent ile Kır Arasında Köprüler Oluşturmak İçin: ‘Gerçek Gıda’ temasıyla düzenlenen Ankara Ekolojik Yaşam ve Toplum Günleri’nde yerel, merkezi olmayan, insani boyuta uygun teknolojilerle kendine yeterli olmanın ve toplumsal dayanışmayı artırmanın ipuçlarını birlikte yakalamak hedefleniyor.

Uygulamalı Ekolojik Yaşam kursu 7 gün sürecek: Hafta içi 5 gün Çiğdemim Derneği eğitim salonu ve bahçesinde, konusunda yetkin konuşmacılarla ve uygulamalarla; hafta sonu 2 gün ise Tahtacıörencik Köyü’nde (Güdül), gerçek gıdayı üretenlerle birlikte.

Emet Değirmenci’nin öncülüğünde gerçekleşen bu program, uygulamalı bir eğitim programı. Permakültür, bitki yetiştirme ve gıda ağırlıklı derslerin dışında uygulamalı çalışmalar da var: Eko-mimari çalışmaları; yabani ve şifalı bitkileri tanıma; merhem atölyesi, yemek ve işlenmiş gıda atölyeleri, ekşi mayalı ekmek yapımı, gıda ormanı tasarımı…

Hafta içi programının eğitmenleri arasında Emet Değirmenci ile birlikte Abdullah Aysu, Ali ve İnci Gökmen, Sultan ve Vehbi Ersöz, Aylin Öney Tan, Ceyhan ve Nihal Temürcü ve Matthieu Pedergniana var. Hafta sonu köy programına ise kırsalda başarılı uygulamalar yapmış olan pek çok kişi davet edilecek.

Yer: Tahtacıörencik Köyü, Çiğdemim Derneği, Ankara

Tarih: 9 – 15 Haziran 2014