12. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali

Türk Balıkadamlar Kulübü tarafından ‘12.Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’, bu yıl 10 – 16 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlendi, tüm sualtı camiasının buluştuğu törende ödüller sahiplerini buldu.

Festival, her yıl olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’de ve yurt dışında çektiği sualtı belgesel filmleriyle tanınan, sualtının gizemli dünyasını bizlerle tanıştıran 2007 yılında kaybettiğimiz Haluk Cecan’a ithaf edildi.

Ulusal düzeyde 19 yıldır gerçekleştirilen Marmara Festivali, bu yıl uluslararası düzeyde ise 12. yılını kutladı. Denizlerimizdeki kirliliğe dikkat çeken festivalin amacı, yok olma tehlikesi içeren sualtı canlılarının görüntülenerek toplum bilincini geliştirmek, ülkemizi çevreleyen denizlerimizin altında büyüleyici bir yaşamın varlığını, renkliliğini, çeşitliliğinin belgelendirilmesi ile farkındalık yaratmaktır.

Marmara Denizi’nde, kanalizasyon ve fabrika atıkları, deniz kazalarının bıraktıkları, aşırı derecede kirlenmeye neden olmuş, bilinçsizce yapılan avcılık, sualtı canlılığının azalmasına, hatta birçok türün yok olmasına sebep olmuştur.

Bu doğrultuda denize bırakılan atıkların kontrol altına alınması konusunda yapılan iyileştirme çalışmaları, yasaklar konusunda alınan kararların uygulanması ile Marmara Denizi sualtı yaşamında yavaş yavaş canlılık gözlenmeye başlamıştır.

Festival bünyesinde 2 ayrı yarışma yapıldı; Belçika, İtalya, Yunanistan, İsveç, Hollanda gibi birçok ülkeden katılım ile ‘Uluslararası-Önceden Çekilmiş Eserler’ kategorisinde bu yıl 39 yarışmacı yer aldı, dünyanın birçok farklı bölgesinde çekmiş oldukları fotoğraf ve video görüntülerinden oluşan eserleri ile yarıştılar.

‘Yaşayan Marmara’ yarışmasına, son yıllarda sualtı yaşamındaki çeşitliliğin arttığı Marmara Denizi’nde, bu canlılığı görüntülemek amacıyla, 15 Eylül 2012 – Cumartesi günü Türkiye genelinden katılım ile toplam 60 dalıcı, aynı anda ve eşit şartlarda dalış yaparak katıldılar.

Festivalde, uluslararası katılımcıların görsel sualtı şöleni sergileyen fotoğraf ve filmlerinin yanı sıra, ‘Yaşayan Marmara’ bölümünde, yarışmacılar çekmiş oldukları fotoğraflar ile Marmara Denizi’nde uzun zamandır görülmeyen canlılığı ortaya çıkardılar.

Marmara Festivali kapsamında her yıl bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirilmektedir. 2012 yılı Sosyal Sorumluluk Projesi’nde, küçük çocuklarımıza bir eğitim imkânı sunmanın yanında, onların su ile ilgili bilinçlendirilmesi hedeflenerek, Küçükyalı Çocuk Yuvası’ndan 6 – 12 yaş arası 11 tane çocuk, 2 hafta boyunca Türk Balıkadamlar Kulübü’nde ağırlandı, yaşlarına yönelik yüzme eğitimi verildi, oyuncak müzesine bir gezi düzenlendi. Çocukların su ile tanışmaları ve yüzmeyi öğrenmeleri sağlandı. Sponsorlarımızın desteği ile çeşitli havuz aktiviteleri, gezi ve hediyeler ile çocukların keyifli zamanlar geçirmeleri sağlandı.

16 Eylül 2012 – Pazar akşamı, Türk Balıkadamlar Kulübü’nde, Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan yarışmacılar, sponsorlar ve ilgi noktası deniz olan tüm davetlilerin bir araya gelmesiyle görkemli bir ödül töreni gerçekleştirildi.

Değerli müzisyen ve aynı zamanda Dalış Eğitmeni Alper Güzel’in sunduğu ödül töreninde, Festival Organizasyon Komitesi Başkanı Arzu Aşan Dönmez, Türk Balıkadamlar Kulübü (TBK) Başkanı Nezih Saruhanoğlu, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı İnkılap Obruk, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün açılış konuşmalarında ardından, jürilerin iki gün boyunca değerlendirme yaparak, yurtiçi ve yurtdışı katılımcıların fotoğraf ve filmleri ile yarıştığı festivalin sonuçları açıklandı; dereceye giren tüm yarışmacılara plaket ve ödülleri verildi.

Başta kulüp üyeleri, eğitmenleri ve sporcuları olmak üzere, ulusal ve uluslararası dalış ve görüntüleme dünyasınca otorite kabul edilen isimlerden, gelecek vadeden balıkadamlara kadar pek çok katılımcı, festivale jüri, yarışmacı ve görevli olarak gönüllü destek verdi.

12. Uluslararası Önceden Çekilmiş Fotoğraf ve Video Yarışması

– Dijital Portfolyo Fotoğraf:

1. Filip Staes

2. Şükrü Değer Erken

3. Alberto Arrigoni

Festival Komitesi Özel Ödülü: Marchione Giacomo

– Dijital Geniş Açı Fotoğraf:

1. Filip Staes

2. Kerim Sabuncuoğlu

3. David Salvatori

Nurdoğan Özkaya Ödülü: Şükrü Değer Erken

– Dijital Makro Fotoğraf:

1. Filip Staes

2. Davide Lopresti

3. David Salvatori

Jüri Özel Ödülü: Luc Rooman

– Diji-Art Fotoğraf (Dijital Kolaj) :

1.Davide Lopresti

2. Davide Lopresti

3. İlker Gürbüz

Jüri Özel Ödülü: Alex Varani

– Recep Dönmez Türkiye Sualtı Dijital Portfolyo Fotoğraf:

1. Saygun Dura

2. Kerim Sabuncuoğlu

3. Alp Baranok

TBK Özel Ödülü: Adnan Büyük

– Video:

1. Akın Bağcılar

2. Sergioni Leonardo

3. Edward Snijders

Haluk Cecan Özel Ödülü: Edward Snijders

19. Yaşayan Marmara Sualtı Görüntüleme Yarışması

– Dijital Makro:

1. Taner Atılgan

2. Kerim Sabuncuoğlu

3. Cenk Ceylanoğlu

– Dijital Geniş Açı:

1. Cenk Ceylanoğlu

2. Taci Yücedere

3. Adnan Büyük

Balık:

1. Saygun Dura

2. Taner Atılgan

3. Levent Albaş