% 100 Ekolojik Pazar Beylikdüzü’nde Açılıyor

Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazar, Beylikdüzü kapalı pazaryerinde (Beylik Pazarı), Salı günleri düzenlenecek. 23 Şubat’ta ekolojik pazar amacına ve misyonuna uygun, konserli, şenlikli ve ekolojik atölyelerin yapıldığı bir açılış yapılacak.

Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazar, Buğday Derneği işbirliğiyle açılan diğer pazarlarda olduğu gibi, sadece ekolojik sertifikalı ürünlerin satıldığı bir halk pazarı değil, şehir içinde ekolojik yaşam merkezi olmayı planlıyor. Beylik Pazarı’ndaki etkinlik çadırı sayesinde yaz-kış ekolojik konulu etkinlikler, söyleşiler ve film gösterileri yapılacak.
 

Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazar’da ekolojik sertifikalı meyve sebzelerin yanı sıra geniş bir mamul ürün yelpazesi bulunacak. Ekolojik sertifikalı pamuk, makarna, ekmek, bakliyat, temizlik malzemeleri, kozmetik ve tekstil ürünleri pazarda bulunacak çeşitlerden sadece birkaçı.

Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarlar Proje Koordinatörü Batur Şehirlioğlu konuyla ilgili şunları söyledi: “Sağlıklı gıdaya duyulan özlemle birlikte ekolojik pazarlara olan ilginin günden güne arttığını görüyoruz. Ekolojik pazarların yaygınlaşması için hem İstanbul hem de Türkiye’nin diğer şehirlerindeki belediyelerle görüşmelerimiz devam ediyor.”
 
İstanbul’un ilk %100 Ekolojik Pazarı yaklaşık 4 yıl önce Şişli’de açılmıştı. Anadolu yakasının ilk %100 Ekolojik pazarıysa 20 Aralık’ta Kartal Belediyesi işbirliğiyle Kartal’da açıldı.

Buğday Derneği, %100 Ekolojik pazarların sağlıklı bir şekilde, tüm paydaşların ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak çoğalması için İstanbul dışındaki yerel belediyelerle de görüşmeler yapmaya devam ediyor.

Açılış Etkinlikleri: Feride Sofugil konseri, artık kumaşlardan bez çanta dikme atölyesi, çocuklar için el yapımı, doğal ve sağlıklı malzemelerden oyuncak atölyesi.