‘Türkiye’de Zaman’

Zaman Gazetesi’nin 25. kuruluş yıldönümü kapsamında ‘Türkiye’de Zaman’ konulu fotoğraf projesi tamamlandı. Proje çerçevesinde dünyaca ünlü 25 fotoğrafçı Türkiye’yi fotoğrafladı. Sergi 15 Kasım’da görücüye çıkıyor. Fotoğraflar; Taksim Meydanı, Galatasaray Meydanı ve Tünel Meydanı ile bu meydanlar arasındaki Fotoğrafevi, Foto Trek, Şişmanoğlu Megaro ve Beyoğlu Sanat Galeri’lerinde sergilenecek.

Türkiye’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı fotoğraf çalışması olan ‘Türkiye’de Zaman’ konulu proje sergi ve kitap ile görücüye çıkıyor. Sergi, 15 Aralık 2011 tarihine kadar açık kalacak.

‘Türkiye’de Zaman’ Sergisi’nin, gerek katılımcıların saygınlığı ve bilinirliğiyle gerekse kapsamı itibariyle dünya fotoğraf çevrelerinde büyük yankı uyandırdığını söyleyen Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi, “Zaman Gazetesi’nin 25. Yılı etkinlikleri çerçevesinde dünyanın tanınmış fotoğrafçıları Türkiye’ye davet edildi. Aralık 2010’da Fransız fotoğrafçı Claudine Doury ve İran asıllı Fransız fotoğrafçı Reza ile başlayan projenin fotoğraf çekimi 4 Ekim 2011’de Kanadalı fotoğrafçı Steve McCurry ile sona erdi” dedi.

Farklı zamanlarda farklı bölgelerde hikâyeler çalışıldı

Fotoğrafçıların farklı zamanlarda, farklı bölgelerde hikâyeler çalıştığına işaret eden Selahattin Sevi, çekilen fotoğraflardan ortalama 10 karelik portfolyo seçildiğini kaydetti. Sevi, “Proje, şimdiden dünyadaki fotoğraf çevrelerince son yılların en kapsamlı fotoğraf projeleri arasında gösteriliyor. ‘Türkiye’de Zaman’, Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduracak” diye konuştu.

Zaman Gazetesi, fotoğraf okulu oldu

Proje kapsamında Türkiye’ye gelen fotoğrafçılar projelerini tamamladıktan sonra yaptıkları söyleşilerle bilgi ve tecrübelerini Türkiye’deki meslektaşlarına aktardı. Selahattin Sevi, seminerler vesilesiyle Zaman’ın yıl boyunca fotoğraf okulu haline geldiğini söyledi.

Sergi dünyaya da açılacak

Fotoğraflar ayrıca Türkiye’de Zaman adı altında kitaplaştırılacak. Sergi 2012 – 2013 yılı içinde Paris, Londra, Moskova ve New York gibi dünyanın önemli kültür sanat merkezlerinde de sergilenecek.

Projeye katılan fotoğrafçılar

 1. Jane Evelyn  Atwood
 2. Bruno  Barbey
 3. Samuel Bollendorff
 4. Eric Bouvet
 5. Kathryn Cook
 6. Claudine Doury
 7. Carolyn Drake
 8. Nikos Economopoulos
 9. Michel Vanden Eeckhoudt
 10. Rena Effendi
 11. George Georgiou
 12. Harry Gruyaert
 13. Guillaume Herbaut
 14. Ed Kashi
 15. Massimo Mastrorillo
 16. Steve McCurry
 17. Davide Monteleone
 18. Christopher Morris
 19. Paolo Pellegrin
 20. Anders Petersen
 21. Reza
 22. Anthony Suau
 23. Gael Turine
 24. Ami Vitale
 25. Vanessa Winship