Yeşil Yol’a Karşı Samistal’da 50 Gün / Timur Danış

Yeşil Yol’a Karşı Samistal’da 50 Gün / Timur Danış

Yeşil Yol, Doğu Karadeniz Yaylaları’nın 1200-3200 metrelerinden, kesintisiz olarak geçmeyi planlayan, 2600 kilometre uzunluğunda bir yol projesidir. Proje, Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt, Ordu, Giresun, Samsun yaylalarını kapsamaktadır.

samistal timur danis

Yeşil Yol parçalar halinde çıkılan ihalelerle inşa edilmektedir. 2015 yılında Rize yaylalarında başlayan Yeşil Yol çalışmaları dört noktada direnişle karşılaştı. 6,5 kilometrelik Yukarı Kavrun-Samistal yol çalışması, önce Yukarı Kavrun’da, daha sonra da elli gün süren bir direnişle Samistal’da engellendi. Haznedar-Ausor yolunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Topluca Köyü’nde halk doğrudan müdahale ile Yeşil Yol’u durdurdu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Yeşil Yol projesi, insan, hayvan, bitki, toprak, ağaç, su, güneş, ağaç ile oluşmuş ekoloji sisteminin, sadece insan tarafından kullanılmasına ve dolayısı ile tüketilmesine neden olacak bir proje. Dolayısı ile Danıştay, Yeşil Yol’un yürütmesini, doğaya geri dönülmez şekilde zarar verdiği için, tamamen durdurdu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Timur Danış, 10 Temmuz-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında, 50 gün boyunca, Samistal’da kalarak Yeşil Yol karşıtı direnişe katıldı, yol ekskavatörünün geri gidişine tanık oldu. Danış İstanbul’a dönüp, Yeşil Yol’a Karşı Direniş’in elli gününü, öncesi ve sonrasını kitabıyla anlattı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Kitap, özellikle, dağlardaki patikaları tehdit altında olan dağcıların, dağ yürüyüşçülerinin, yaylacıların ve şehirlerde yaşayan ‘Kaçkarlı Göçmenlerin’ dikkatine sunuyor.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES


Timur Danış Kimdir?

Nokta ve Ekonomi Politika Dergileri’nde çalıştı. Karga, Git Dergileri’ni yayınladı. Yaprak, Yeni Harman, Öküz, Leman dergilerinde yazdı. Yaşam İçin Gezi Bostan isimli bir kitabı var. Anti Nükleer Hareket ve Siyanür Karşıtı Hareketin parçası olarak uzun yol yürüyüşleri yaptı; 1995’de Nükleersiz Bir Dünya İçin Avrupa Uzun Yürüyüşü’ne katılıp, Viyana’dan Moskova’ya yürüdü. Timur Danış Hemşin Ülkesi’nde yaşamaktadır.

imza gunu timur danis

Bir cevap yazın