Yem Patiler Kuşları da Doyuruyor

Yem Patiler Kuşları da Doyuruyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, sokak hayvanlarına yönelik hayata geçirdiği Yem Pati’ler kuşların da uğrak yeri oldu. Kedi ve köpeklerin aç kalmamasını sağlayan otomatik mama istasyonları Yem Pati’ler, soğuk havalarda kuşların yemek ihtiyaçlarını gideriyor. Kuşlar, 12 ilçede bulunan istasyonlardan kuru mama alarak hayata tutunuyor. 

Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik modern hayvan barınakları, rehabilite, aşılama ve kısırlaşma çalışmaları gibi önemli hizmetleri yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda sokak hayvanlarının gıda ve su ihtiyaçlarını gidermek için hayata geçirilen otomatik mama istasyonları Yem Pati’ler, kentte önemli bir görevi yerine getiriyor. Yem Pati’ler sadece sokak hayvanlarının değil kuşların da gıda ihtiyaçlarını karşılayarak soğuk havalarda olumsuz vakaların önüne geçiyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yem Pati’ler hayvanların sürekli kuru mama ve su ile buluşmasını sağlıyor.  Ağırlık ve ışık sensorları sayesinde su ve mama bittiğinde yenisinin geldiği mama istasyonlarından kuşlar da yararlanıyor. Kar yağışı ile yiyecek bulma sıkıntısı yaşayan kuşlar yaşama tutunuyor ve doğal dengenin korunması sağlanıyor. Böylece bitkilerin üremesi ve çoğalması, zararlı böcek ve memelilerin kontrol altına alınması da sağlanıyor.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi şehrin belli noktalarına kuş yuvaları yerleştirmişti. Sekapark, Kent Ormanı gibi belli noktalara yerleştirilen bu yuvalar birçok kuşların evi oldu. Yuvaları özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde Kocaeli’de bulunan kuşlar sahiplendi. Kuşların popülasyonunun korunduğu bu çalışma ile kuş sayısı ve çeşitliği de artırılmış oldu.

 

 

Bir cevap yazın