Teknede Greyfurt

Teknede Greyfurt

Bir arkadaşımla beraber çıktığımız tekne turunda sabahları kahvaltımızda greyfurt dilimlerini değil enine kesilmişini kaşıkla yemeyi tercih ediyorduk. Öğle veya öğleyi geçince salıncaklı alkollü ocağımızda yaptığımız makarna en iyi yiyeceğimizdi. Akşamları, yanaştığımız iskeledeki küçük lokantalardaki enfes lezzetleri deneme şansımız oluyordu.

Sabahları eşimin taze meyveleri sıkmasıyla elde ettiği suları içiyorum. İçinde nar, portakal ve greyfurt bulunuyor. Kahvaltının diğer unsurlarını genelde ben hazırladığım için meyve suyu işi ona kalıyor. Çünkü 15 yıldan bu yana çeşitli meyve sıkıcıları bizim mutfakta denenmektedir. Sonuncusu fena gitmiyor doğrusu. Ama fiziksel bir güç gerektiği ve hep spor yaptığı için eşim için bunu yapmak çocuk oyuncağından farklı değil. Aman bunları okumasın…

Havaların serinlemesi ve soğuması ile birlikte artan soğuk algınlığına karşı taze meyve ve sebze tüketimini arttırmamız gereklidir. Eğer fırsatınız ve teknolojiniz varsa sıkarak suyunu içmenizi tavsiye ederim. Aslında taze ve posası ile birlikte yemek en iyisidir. Spor yapanlar, çocuk ve gençler için bunu ısrarla yapmalarını istiyorum. Vitaminlerin birçoğu normal sindirim metabolizması ve diğer faaliyetler için gereklidir. Ama soğuk havalarda ciddi biçimde fiziksel koruma yanında almakta olduğumuz vitamin miktarını arttırabiliriz. Aşırısının zararlı olduğu belirtmekte fayda var. Ama günlük tüketmekte olduğumuz meyve sayısını bir adet daha fazlalaştırdığınızda normal bir diyet yapmış olursunuz.

Bu noktada mevsim meyvelerine dikkatinizi vermeyi bekliyorum. Hava ısısının düşmesi ile birlikte diğer yerlere göre daha ılıman bölgelerde yetişen narenciye ürünlerinin çoğalması bir tesadüf müdür? Bu bizim ülkemizin en önemli fırsat ve şanslarından biridir. Çeşitli vesilelerle gelen yabancı spor uzmanları memleketimizdeki bu meyve sebze bolluğunu gördükten sonra tablet şeklinde vitamin alınmasının gereksizliği ile biten cümleleri kullandılar. Bu zenginlik önemlidir ve her mevsim, mevsimin meyvelerini çok uygun fiyatlara alabileceğiniz pazarlar, marketler bulunmaktadır. Bu zenginliği korumak ve sürdürmek için çaba göstermeliyiz.

Günümüzde ciddi biçimde tartışılan bir başka konu sporcuların kullandıkları ek destek besin maddeleridir. İçecek veya toz şeklinde üretilen bu maddelerin yapılan spor çeşidine göre tüketildiğini umuyoruz. Kuvvet ve body building amaçlı spor yapanların biraz daha fazla miktarda protein tükettikleri bilinir. Ama bu ek gıdaların metabolizma üzerindeki diğer etkilerini göz ardı etmemek gereklidir. Bu nedenle spor yaparken eğer bu tipte bir egzersiz yapılırsa aynı zamanda bir diyet uzmanına danışılması gereklidir.

Greyfurt tekne derken nerelere daldık. Haftasonu olunca bunu normal karşılamalısınız. Teknesi ile benim uçakla gidebildiğim yerlere giden arkadaşlarımı kıskandığım için yazmış olabilirim. Merak etmesinler oralara çok yakında motosikletimle ulaşacağım. Hakan Lamper’e ve muhtemelen bir MacGregor tarzı tekne ile Amerika göllerinde, akarsularında turlamakta olan Caner Açıkada’ya duyurulur.

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş

Bir cevap yazın