Sporda Temizlik

Sporda Temizlik

Yazının başlığına bakıp, spor yönetiminde bir değişiklik yapılıyor şeklinde algılamayın. Burada sözünü etmek istediğimiz spor yapanların sağlık ve disiplinli davranışları dışında temizliklerine dikkat etmeleri hususunu tartışmaktır. 

Her spor için vücudun hazırlanması yanında malzemelerin durumu çok önemlidir. Kişilerin her antrenman veya maçta kullandıkları spor malzemeleri olarak, mayo, şort, forma, ayakkabı, çorap, eşofman olabilir. Bunların mutlaka en temiz ve mikroplardan, bakterilerden arındırılmış biçimde giyilmesi gereklidir.

Sentetik malzemelerden üretilmiş spor giysilerini kullanma alışkanlığı giderek yaygınlaşmıştır. Bunun sonucu dermatolojik bazı sorunların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sentetik ve aşırı kimyasal madde içeren formalar ve şortlar sporcuların deri ve dolayısıyla deri solunumu olumsuz etkilemektedir.

Yıkandıktan veya duş aldıktan sonra iyice kurumadan giyinilmesi sonucu özellikle ayaklarda mantar dediğimiz bir olayın yaşandığı bilinir. Bunun için çok iyi bir ayak yıkama ve ardından mutlaka ayakların kurutulduktan sonra çorabın giyilmesi önerilmektedir. Nemli ortamlar her zaman mantar üremesi için en uygun yerler olmaktadır.

Eşofmanların amacı ısınmada yardımcı olmaktır. Fransızcada eşofman ‘ısınma’ anlamına gelmektedir. Birçok sporcu antrenmanın başından sonuna kadar eşofmanla olmayı isteyebilmektedir. Bu durum artan yüklenmelerle birlikte oluşan ısının dışarıya atılmasını güçlendirecektir. Bu nedenle, ısınmaya ayırdığımız 20 – 30 dakika sonrasında eşofmanlarımızı çıkarıp, forma ve şort ile sporumuzu sürdürmeliyiz.

Antrenman bitiminde terleme olması nedeni ile soğuk almaktan kaçınmalı ve üzerimize eşofmanımızı geçirmeliyiz. Ama bu durumda uzun süre kalmamalıyız. Çünkü terli forma ve şort ile uzun süre kalmak bize bazı zararlar verebilmektedir. Kısa süreli bir dinlenme sonucu derhal duş alınmalı, iyice kurulandıktan sonra diğer giysilerimiz giymeliyiz.

Bu işlemleri yaptığımızda hem bakterilerden kurtulmuş hem de temiz ve sağlıklı bir ortamda günlük yaşamımızı geçirmiş oluruz. Belki, hangi tür duş malzemesi kullanmalıyız sorusu gelecektir. Buna yanıt olarak aslında eskiden çok kullanılan ama şimdi terk edilmeye yüz tutmuş zeytinyağı sabunları en iyisidir. Eğer endüstriyel ürünler kullanacaksanız, asit derecesi düşük ve yüksek miktarda koruyucu kullanılmayan duş jelleri değerlendirilebilir.

Temiz insan, temiz spor ve temiz toplum her zaman fark yaratır!

 

 

Bir cevap yazın