Nerede Görüldüler!

Nerede Görüldüler!

Ulusal bir gazetenin magazin ekinin birinci sayfasında, halkımızın yakından tanıdığı oyuncular, ses sanatçıları vb benzeri gibi becerileri olan kişilerin en son nerede görüldüğüne dair haberlerin verildiği ‘Nerede Görüldüler’ isimli bir köşe bulunuyor.

Çoğunluğunu bayanların oluşturduğu bu listede; kimisi Nişantaşı veya Cihangir’de bir cafede, birçoğu alışveriş merkezinde görülmüşler. Gerçekten halkımızı yakından ilgilendirin bu listeyi yapanları kutluyorum!

Bu haberi okuyunca ben de kendi ‘Nerede Görüldüler’ listemi hazırlamak istedim. Gerçi halkımızı çok yakından ilgilendirmeyecek benim yaptığım liste ama olsun ben yine kendi listemi yapayım istedim.

Öncelikle Anadolu Parsı ve birçok çiçek türü uzun süre görülemediler. Pek çok türde bir süre sonra görülemeyecek. Ayrıca, Anadolu sivil mimari örneklerinden pek çok kültürel miras eserde bir bir yok oluyor. Onları da bir daha göremeyeceğiz.

Boz ayıya en son Karabel Geçidi’nde rastladım. Onun da nesli epeyce azaldı. Yenişehir’den İznik’e giderken yol kenarında umutsuzca yürüyen bir tilki yavrusu gördüm. İznik şehir çöplüğünde çok sayıda karga ve köpek türüne rastladım. Bir de şehir çöp bidonlarının üzerlerinde epeyce bir kedi hala bulunuyor.

Dikkat! İnsan var…

İsmail Şahinbaş

 

Bir cevap yazın