Motosiklet Tutkusu

Motosiklet Tutkusu

Bazıları için ölüm makinesi, bazılarına göre serseri işi, bazılarına göre ise hayat arkadaşı, dost, vazgeçemeyeceği bir tutkudur motosiklet. Motosiklet ciddi kullanma kültürü gerektiren bir araçtır, bu kültüre sahip değilseniz evet motosiklet tehlikeli bir araçtır ve kullanmamalısınızdır. Eğer bu kültüre sahipseniz, motosiklet yine tehlikeli bir araçtır fakat kullanabilecek ölçüde tehlikeyi cazip kılan bir araçtır.

Motosiklet tutkusuna kapıldığınız zaman isteseniz de artık kendinizi alamazsınız. Artık siz de motosiklet sevdalıları arasına girmişsinizdir. Geriye bütçeyi ayarlayıp ve bir de aileyi ikna edip -ki aileyi ikna etme konusu sanıldığı kadar kolay değildir – iki tekere sahip olmak kalır. Bu kararınızı çevrenizdekilere söylediğinizde ise “Hayatta olmaz”, “Beni kaybedersin”, “Motormuş, ne yapacaksın motoru gel sana araba alalım” gibi cümleleri çok sık duymaya başlarsınız. Size karşı bu kadar kalın bir duvarın örüldüğünü görünce bir an için vazgeçmeyi bile düşünürsünüz. Ama bu tutkudan vazgeçmek hiç de kolay değildir. Bu sözler size sadece hayallerinizi ertelettirebilir kesinlikle sizi sevdanızdan vazgeçirmez. Bütün direnişlere rağmen bu engelli yolu aşabildiyseniz, çoğu insana göre şanslısınız demektir. Artık sizi trafikteki zorluklar beklemektedir.

Maalesef, toplumumuzdaki motosiklet bilinci hatırı sayılır boyutta değil ve bu da işimizi biraz daha zorlaştırıyor, bu nedenle trafikte birçok sorunla karşılaşıyoruz. Motosiklet sürücüleri, asi, dik başlı, serseri olarak biliniyor. Yok, öyle bir şey. Ayrıca bayan olarak da sayımız artıyor. Yeri geliyor böyle insanlar karşımıza çıkmıyor da değil. Ama böyle bir genellemenin yapılması anlayışla karşılanamaz. Bilindiği gibi, evet motosiklet tehlikeli bir araçtır. Bazı otomobil sürücülerimiz ve hatta bazı motosiklet sürücülerimiz tarafından daha da tehlikeli hale getirilmesine hiç gerek yoktur. Ülkemizde, motosiklet kültürünün gelişmemiş olmasının en önemli nedeni yaygın bir kullanıcısının olmamasından dolayıdır. Çoğu kişinin tercih etmemesinin ya da cesaret edememesinin nedeni de motosiklet kültürünün yaygınlaşmamış olmasıdır. Bu şekilde kısır bir döngü mevcuttur.

Motosiklet kullananlar için tehlikeyi biraz daha azaltmak için lütfen onları ‘görelim.’ Motosikletin de bir araç olduğunu, kaportasının insan vücudu olduğunu unutmayalım, dikkat edelim…

Bir cevap yazın