Marakeş İklim Zirvesi Notları 4

Marakeş İklim Zirvesi Notları 4

Marakeş’teki taraflar toplantısının ilk haftası Pazar günü düzenlenen iklim yürüyüşü ile sona erdi. El Harti Stadyumu’ndan başlayan yürüyüşe, aralarında yerli gurupların, çevre kurumlarının, kadın birliklerinin, sendika ve gençlik örgütlerinin temsilcilerinin de bulunduğu binlerce insan katıldı. Bab Doukkala Meydanı’nda sona eren yürüyüş renkli görüntülere sahne olurken, yürüyüşe katılan binler iklim adaleti için taleplerini dile getirdiler.

greenpeace

Marakeş’te bugün başlayan ikinci hafta yüksek düzey devlet yetkililerinin katılımıyla gerçekleşecek. Küresel beklenti, Paris Anlaşması’nın kurallar kitabını oluşturmak üzere bir an önce başlayacak iki yıllık bir planın Marakeş’te çıkması, taraf ülkelerin daha hızlı ve iddialı emisyon azaltım hedeflerinin sağlanması. Paris’ten kalan ve özellikle finans konusundaki belirsizliklerin de aynı zamanda bir an önce çözülmesi için inisiyatif alınması.

Yani, Marakeş’e bu hafta gelecek devlet liderlerinin anlaşmaya ve hedeflerine bağlılıklarına dair güçlü sinyaller göndermeleri bekleniyor. Fas Hükümeti, 2030 yılına kadar kurulu gücünün yüzde 52’sinin yenilenebilir enerjiden sağlanmasını hedefliyor. Şimdiden yaptıkları yatırımla dünyada lider ülkelerden biri olmaya adaylar. Sözleşmenin Fas dönem başkanlığının da bu doğrultuda tarafları yüzde yüz yenilenebilir enerji hedefleri doğrultusunda yol göstermesi bekleniyor. Ülkelerden ilk hafta aldığımız gelişmeler de bu yönde ilerliyor.

Temiz enerji dönüşümü bütün dünyayı etkiliyor. Paris Anlaşması hedeflerine ulaşması için tek gereken tarafların bu dönüşümün hızını kesmeyerek desteklemesi. Önümüzdeki siyasi belirsizlik devam etse bile, fosil yakıtların sonunu getirecek nesil biz olacağız gibi görünüyor.

Duygu Kutluay
İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu

Bir cevap yazın