Kuzey Kutbu’nu Hep Beraber Kurtaracağız

Kuzey Kutbu’nu Hep Beraber Kurtaracağız

Greenpeace’in Kuzey Kutbu’nu korumak için başlattığı kampanyaya Paul McCartney’den Penelope Cruz’a kadar pek çok ünlü isim destek veriyor. Kampanyada imzalar 1 milyona ulaşınca Greenpeace isimleri Kuzey Kutbu’nda deniz tabanına yerleştirecek.

Kuzey Kutbu’nda küresel bir koruma alanı oluşturulması için dünyaca ünlü Hollywood yıldızları, çevreciler, rock yıldızları ve kutup kâşifleri güçlerini birleştirdi. Başlattığımız kampanyanın hedefi Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarının ve sürdürülebilir olmayan balıkçılığın durdurulması.

Kampanyaya imzaları ile destek veren pek çok ünlü isim arasında ‘Zeyna’ rolü ile tanınan Lucy Lawless, Beatles üyelerinden Paul McCartney, ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almodovar, aktörler Javier Bardem, Robert Redford, aktris Penolope Cruz ve Radiohead grubunun solisti Thom York da bulunuyor.

Kampanya bugün, Brezilya’nın Rio Kenti’ndeki Yeryüzü Zirvesi sırasında gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile duyuruldu. Basın toplantısında Greenpeace Genel Direktörü Kumi Naidoo’nun yanı sıra aktris Lucy Lawless da bulunuyordu. Geçtiğimiz aylarda Shell’e karşı gerçekleştirdiğimiz eyleme katılan Lawless, bu eylem nedeniyle üç yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

Kampanyada imza sayıları bir milyona ulaştığı zaman, imzaları Kuzey Kutbu’nda buzların 4 km altında deniz yatağına yerleştireceğiz. Dünya gençlerinin tasarladığı bir bayrak da imzaların üzerine yer alacak.

Paul McCartney’den destek

Kampanyaya katılan ünlü isimlerden Beatles üyesi Paul McCartney “Kuzey Kutbu, gezegenimizdeki en güzel ve en el değmemiş alanlardan biri. Ama şu an tehdit altında. Bazı ülkeler ve şirketler bu bölgeyi petrol aramaları ve endüstriyel balıkçılığa açarak, narin gezegenimizin geri kalanına yaptıklarını oraya da yapmak istiyorlar. Uzman bilim insanları, çocuklarımıza bir gelecek bırakmak istiyorsak fosil yakıtlardan kurtulmamız gerektiğini söylerken hâlâ dünyanın uç noktalarına giderek son petrol damlalarını aramaya çalışmak tam bir çılgınlık. Bizlerin de bir yerde duruşumuzu ortaya koymamız gerekiyor ve bence bu yer Kuzey Kutbu” dedi.

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo “Kuzey Kutbu büyük bir tehdit altında ve artık tüm dünyadan insanların birleşerek Kuzey Kutbu’nun korunması için bir şeyler yapmasına ihtiyaç var. Burada petrol aramalarının ve sürdürülebilir olmayan balıkçılığın durdurulması, dört milyon insanın yaşadığı bu değerli bölge için büyük bir kazanım olacak. İnsanlar bana, bir Afrikalı olarak neden Kuzey Kutbu ile bu kadar ilgilendiğimi soruyor. Cevap çok basit. Kuzey Kutbu, gelen güneş ışınlarını geri yansıtarak dünyanın buzdolabı işlevini görüyor. Ancak buradaki buzullar eridikçe, küresel ısınmanın etkilerini artarak tüm dünyadaki yaşamı etkiliyor. Nereli olursak olalım, Kuzey Kutbu bizim kaderimiz” dedi.

Kutup ayıları dünyanın her yerinde

Bugün ayrıca, Pasifik’te gün doğumu ile birlikte farklı ülkelerde kutup ayısı kostümü giyen Greenpeace eylemcileri, Kuzey Kutbu’nu kurtarma çağrısında bulundu. Sidney’de Opera Binası önünde kutup ayılarının görülmesi ile başlayan eylemler, gün doğumunu takip ederek, Çin’de Çin Seddi, Hindistan’da Tac Mahal, Roma’da Vatikan gibi ünlü yapılar önünde devam etti. Son olarak Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nın gerçekleşmekte olduğu Rio’da Greenpeace eylemcileri İsa heykeli önünde 12 metre boyunda bir Kutup Ayısı balonu uçurdu.

İklim değişikliği nedeniyle Kuzey Kutup Bölgesi’nde buzlar erimeye devam ettikçe, Kuzey Buz Denizi’ne kıyısı olan ülkeler, petrol devlerine kapılarını açabilmek için deniz yatağı üzerinde hak iddia etmeye başladılar. Kuzey Kutup Bölgesi’nde deniz buzu son yıllarda önemli ölçüde küçüldü ve bilim insanları bu bölgedeki buzların çok yakında tamamen eriyebileceği uyarısında bulunuyor.

Başlattığımız kampanyanın ilk aşamadaki hedefi, Kuzey Kutup bölgesinde küresel bir koruma alanı oluşturulması için bir BM kararının çıkması. Bundan 20 yıl önce Antarktika’da benzer bir şekilde koruma alanı ilan edildi ve kıta bilim ve araştırmaya ayrıldı.

Kampanyayı bugün başlatmamızın nedeniyse 21 Haziran’ın Kuzey Kutbu’nda güneşin hiç batmadığı gün olması.

Greenpeace

 

Bir cevap yazın