‘Kıyılarımızın ve Doğal Hayatın Sahipleri Var’

‘Kıyılarımızın ve Doğal Hayatın Sahipleri Var’

Yeni mevzuatla bazı kıyıların imara açılması ve betonlaşmaya kurban edilmesi mi planlanıyor? SAD – AFAG, kıyı ve deniz canlılarının zarar görmemesi için ÇED şirketlerini ve akademisyenleri çok dikkatli olmaya çağırıyor.

Yeni mevzuatla bazı kıyılar imara açılacak ve betonlaşmaya kurban mı edilecek? SAD – AFAG’tan Cem Orkun Kıraç, konuyla ilgili şunları söylüyor: Türkiye kıyıları dünya çapında nesli tehlike altında olan deniz – kıyı canlılarına ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Akdeniz foku (Monachus monachus) ve türün dünyada en önemli yaşam alanları Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarında yapılaşmamış, doğallığını koruyan kıyılar.

Yeni mevzuatla bazı kıyıların imara açılması – betonlaşmaya kurban edilmesi – düşünülüyor. Kıyısı olan SİT alanların derecesini düşürmek veya kaldırmak isteyen ÇED şirketleri ve işe girişecek akademisyenlere sesleniyoruz; çok ama çok dikkatli çalışın. Olur da Akdeniz foku veya başkaca nesli azalan kıyı – deniz canlılarının olduğu bir SİT alanında ‘burada kuş, kaplumbağa, fok, deniz çayırı’ yok şeklinde rapor vermeyin. SAD bunun takipçisidir ve elimizde ispatlı raporları ve uluslararası arenada kabul edilmiş bilimsel makalelerimiz vardır. Bilgiye ve bilime saygı duyun. Vicdanlı davranın. Dürüst olun. Kıyılarımızın ve doğal hayatın sahipleri var.”

 

 

Bir cevap yazın