Kır Çocukları Ekolojik Çiftlik Evi İçin Destek İstiyor

Kır Çocukları Ekolojik Çiftlik Evi İçin Destek İstiyor

kircocuklari sirtcantam

Tahtacıörencik Köyü’nde doğayla uyumlu yaşam ve üretim pratiklerini uygulamaya ve yaygınlaştırmaya çalışan Kır Çocukları grubu inşa edeceği ekolojik çiftlik evinin masraflarını karşılayabilmek için tanışlardan destek istiyor.

Kır Çocukları tarafından yazılmış destek çağrısı ise aşağıdaki gibidir: 

“Bizler uzun zamandan beri, proje alanımızı da içeren Tahtacıörencik Köyü’nde, köydeki arkadaşlarla birlikte çalışıyoruz. Ekolojik dönüşüme katılmak, birlikte büyümek ve gelişmek için. Kendimiz ve diğer üretici arkadaşlarla beraber üretim faaliyetleri de yapıyoruz.

Tahtacıörencik Köyü’nde bir çiftlik evi yapmak istiyoruz. Saman balyasından, taş, kerpiç ve ahşaptan, enerjiyi verimli kullanan, küçük ekolojik ayakizine sahip, benzer iklime sahip kırsal alanlar için örnek olacak bir ev.

Korunacağımız, barınacağımız, kendimizi ve doğayı dinleyeceğimiz…

Dostlarımızla, arkadaşlarımızla, köylülerimizle, kentlilerimizle ve gezegenin bütün konuklarıyla birlikte… Çember çember, halka halka birlikte üreteceğimiz ve ekolojik dönüşüme birlikte katkı vereceğimiz bir mekan.

Yalnızca bir ev değil, herkesin bağlantı kuracak bir şeyler bulabileceği, yaratıcı bir katkı verebileceği, çevresinden ilham alan ve çevresine ilham veren, örnek bir permakültür çiftliği, bir yaşam ve deneyim alanı. En çok da çocuklar ve çocuk kalpler için…

Köyümüzde başlamış olan ekolojik dönüşüme daha güçlü katkı verebilmemizi sağlayacak bir ev, bir çiftlik. Kırsal alanda sürdürülebilir ve eğlenceli bir yaşamın mümkün olduğunu gösterecek bir proje.
Bu projeyi ve daha da ötesini gerçekleştirmek için niyetimiz, azmimiz, isteğimiz var. Ancak öz kaynaklarımızın ötesinde malzemeye, işgücüne, zamana ve paraya ihtiyacımız var.

Çevremizdeki kişi ve topluluklardan gelebilecek her türlü parasal katkıyı, ayni veya fiili desteği minnetle kabul edeceğiz. Bu destekler karşılığında size sunabileceğimiz şeyler olabilecek, ama belki de hiçbir zaman bir karşılık sunamayacağız… Ne olursa olsun hiçbir desteği unutmayacağız ve sizlerden aldıklarımızın bizde kalmaması, dönüşerek size, doğaya, ihtiyaç duyulan yerlere yeniden akması için elimizden geleni yapacağız. Yapacağımız harcamaları da bütün destekçilerimizle şeffaf şekilde paylaşacağız.

Bize nasıl destek olabilirsiniz?

– Parasal hibe sunarak,

– Uzun vadeli (en az bir yıl) kredi sağlayarak,

– Altyapı ve yapı malzemeleri hibe ederek,

– Geçici kullanılmak üzere araç, makine, alet – edevat tahsis ederek,

– Proje tasarım grubunda bizimle birlikte çalışarak,

– Proje alanında, ev yapımında çalışarak, işgücü sağlayarak,

– Doğal ürünlerimizden satın alarak,

– Sizin içinizden gelen, bizi hedeflerimize yaklaştıracak diğer her türlü yöntemle.

Çiftliğimizi aynı zamanda bir kırsal yaşam uygulama ve eğitim alanı olarak planlıyoruz. Burada çeşit çeşit atölyeler ve eğitimler düzenleyeceğiz. Destekçilerimize şimdiden verebileceğimiz bir söz var: Arazimizde yapılacak doğal yaşam, ekolojik üretim ve permakültür eğitimlerinde, atölye çalışmalarında ve kısıtlı miktarda ürettiğimiz doğal ürünlerimize erişimde onlara öncelik vereceğiz.
Bizi desteklerseniz, köyümüz genelinde katkı verdiğimiz çalışmalara de güç vermiş olacaksınız. Köyde daha fazla çiftçinin doğal üretime geçmesi ve pazarlama imkânlarının artması, merada yayılan ineklerden süt üretimi ve dağıtımı, güneş enerjili sebze-meyve kurutma tezgâhları, köy fırını, Süvari Çayı üzerinde planlanan HES projesiyle hukuksal mücadelemiz…

Bize destek olmak isterseniz aşağıdaki forma göz atabilir, içinizden gelen ve sizi zorlamayacak bir destek türünü işaretleyebilirsiniz. Sizinle hemen temas kuracağız.”

Kır Çocukları Çiftlik Evi Destekçi Formu

Her türlü soru ve öneriniz için: kircocuklari@gmail.com

 

Bir cevap yazın