İznik Dünya’ya Açılıyor

İznik Dünya’ya Açılıyor

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, İznik Çiçekli Mahallesi tarafından düzenlenen Hıdrellez şenliklerine katıldı. Sabah saatlerinde İhsaniye Mahallesi’nden, Günbatımı Sırtı Yürüyüş Parkuru’nu halkla birlikte Çiçekli Mahallesi’ne kadar yürüyen Vali Karaloğlu, mahallede düzenlenen Hıdrellez şenliklerine katılarak çocuklara Bursaspor forması dağıttı.

iznik5

Çok güzel bir doğanın içerisinde yürüyüş yaparak mahalleye geldiğini ve yürüyüş yapılan parkuru dünyaya tanıtmak istediğini vurgulayan Vali Karaloğlu şenlikte yaptığı konuşmasında: “Tabi ki kendimiz de spor yapmak istedik fakat amacımız sadece o değildi. Biz yaklaşık iki yıl önce Bursa’da 2 bin kilometre yürüyüş parkurları belirlemek üzere doğada bir çalışma başlatmıştık. İznik’te de bu çalışmanın çeşitli etapları var. İşte bu sabah yürüdüğümüz Günbatımı Sırtı dediğimiz, İhsaniye Mahallemizde başlayıp sizin mahallenizde biten 8,5 kilometrelik bu parkuru Türkiye’ye, dünyaya İnsanlığa tanıtalım istedik” dedi.

iznik6

Bursa gerçekten güzel doğasıyla, çevresiyle, yeşiliyle, ormanıyla dünyada doğa sporlarının ve macera sporlarının yapılacağı çok güzel kentlerden bir tanesi olduğunun da altını çizen Vali Karaloğlu: “Bakın şu anda dünyada yıllık 400 milyar dolarlık doğa ve macera turizmi pastası var. İnsanlar artık sadece denize, sadece kuma gitmekten bezdiler bıktılar, artık daha çok doğayla, daha çok macerayla beraber olmak istiyorlar. Biz de bu dünyadaki 400 milyar dolarlık büyük pastadan Bursa olarak, Türkiye olarak daha çok istifade etmek, daha çok pay almak için mücadele ediyoruz. Bu çalışmalarımızın bir amacı da bu. Çok güzel bir coğrafyamız var özellikle İznik Gölü zaten çok güzel bir göl. Çevresi doğası çok güzel. Çok güzel kanyonlarımız var. Çok güzel kültür parkurlarımız var tarihte de insanların yürüdüğü kervanların yürüdüğü ama ulaşım araçları değiştikçe imkânlar arttıkça insanlığın unuttuğu kültür parkurlarımız var. Tarihteki insanların kervanların kullandığı yollar var. Bu yolları tekrar gün yüzüne çıkararak onları levhalayarak kilometrelerini belirleyerek insanımıza diyoruz ki; atalarınız kervanlarla, develerle, katırlarla, bu yollardan yürüdü, siz de gelin doğanın içerisinde çiçekle, böcekle, kelebekle, yeşille, temiz havayla bu bölgelerde yürüyün diyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecek. Bu köylerimiz bu turizmi geliştirdiğimizde ürettikleri mahsulleri daha yüksek fiyatlarla satma şansına kavuşacak. Onun için bu mahallelerde yapılacak her mekânı çok önemli buluyoruz. Bölgede gelen insanların burada asgari ihtiyaçlarını giderecek mekânları oluşturmamız lazım ki insanlar gelsin, sporunu yapsın, macerasını yaşasın ama asgari ihtiyaçlarını da köylümüzden satın alarak gidersin istiyoruz.”

iznik4

iznik3

iznik2

gunbatimi sirti parkuru

iznik1

 

Bir cevap yazın