İklim Görüşmelerinde Yine Hayal Kırıklığı

İklim Görüşmelerinde Yine Hayal Kırıklığı

Katar’ın başkenti Doha’da 26 Kasım’da başlayan 18. Birleşmiş Milletler İklim Konferansı dün sonuçlandı. Konferans sonunda, 2012 itibariyle geçerliliğini yitirecek olan Kyoto Protokolü’nün ikinci taahhüt döneminin 2020’ye kadar uzatılmasına karar verildi.

Ancak, sivil toplum kuruluşları koyulan hedeflerin çok zayıf ve iklim değişikliğini önlemede etkisiz olacağı görüşünde. Taraflar Kyoto Protokolü’nün 2. yükümlülük dönemine katılma kararı almalarına rağmen, protokol karbon salımlarının azaltılmasını garantilemekten çok uzakta ve boşluklarla dolu.

Doha’da konferansı takip eden İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlumuz Pınar Aksoğan, çıkan sonucu değerlendirdi: “İklim değişikliği ile mücadelenin önümüzdeki 7 yılını, belki de en kritik zamanlarını belirleyecek iklim anlaşması bu sene de çıkmadı. İklim değişikliğine karşı acil müdahale için gerekli adımlardan çok uzakta olan bu yeni protokol kabul edilemez. Açıkça görülüyor ki, hükümetler kısa dönem ulusal çıkarlarını uzun dönem küresel iklim dengesinin önünde tutuyor.  Bugüne kadar müzakerelerde lider konumda olan Avrupa Birliği, bu sefer karbon salımlarını artırmak isteyen Polonya’nın tarafında yer aldı, % 20 azaltım hedefinden vazgeçerek zayıf hedeflerle süreci tamamladı.

Amerika 2. yükümlülük döneminde de sürecin dışında kalıyor. Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya gibi gelişen ekonomiler ise 2015 iklim anlaşması için daha yapıcı bir rol izlemenin yanı sıra 2020 öncesinde salımlarını azaltacaklar. Dominik Cumhuriyeti de 2030 yılına kadar salımlarını 1990 seviyesinden % 25 azaltacağını, bunu kendi finansal kaynaklarıyla gerçekleştireceğini söyleyerek, gelişmiş ülkelerin yapamadığını yaptı. Doha’daki iklim müzakerelerinde maalesef az gelişmiş ve iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkeler yine gelişmiş ülkelerin ekonomik çıkarları karşısında 1 – 0 yenik düştü.”

Greenpeace

 

Bir cevap yazın