II. TÜBİTAK Doğa Şenliği NGBB’de…

II. TÜBİTAK Doğa Şenliği NGBB’de…

İstanbul’da çok yönlü işleve sahip yeşil alan oluşturan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, aynı zamanda botanik konusunda araştırma, eğitim, öğretim çalışmalarını da sürdürüyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen önemli etkinliklerden biri olan ‘TÜBİTAK Doğa Şenliği’, bu yıl ikinci kez 19 – 22 Mayıs tarihlerinde düzenleniyor.

NGBB’nin ev sahipliğinde, 2011 yılında ilk kez yapılan ‘TÜBİTAK Doğa Şenliği’, yoğun talep nedeniyle bu yıl, dört gün sürecek şekilde planlandı. 19 – 22 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek ve her yaş grubundan katılımcıyı ağırlayacak etkinlik, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 22 Mayıs’ta yapılacak ‘Dünya Biyoçeşitlilik Günü’nü de kapsıyor.

NGBB’nin ana hedeflerinden biri, bitkiler dünyası hakkında oluşturulmuş zengin bilgi birikimini toplumla paylaşmak. Konunun öneminin bilincinde olan NGBB, bu amaçla öğretim faaliyetlerini bünyesinde ayrı eğitim birimi oluşturarak sürdürüyor. TÜBİTAK’ın desteği ile NGBB tarafından düzenlenen doğa şenliği, özellikle çocukların bitkiler dünyasıyla buluşmasına yönelik uygun ortamın oluşturulmasını amaçlıyor.

Doğa şenliğinin çocuklara yönelik programı kapsamında, bitkiler dünyasını tanıtma, sevdirme ve çevre bilincini artırmaya yönelik, kuş gözlemi, origami, sanat atölyeleri ve bahçe oyunları gibi birçok etkinlik yer alıyor. Ayrıca şenlik boyunca, biyolojik çeşitlilik konusunda bilgi ve ilginin artırılması, fen derslerine ilginin geliştirilmesi ve bilimsel süreç becerileri kazandırma amacıyla, ilginç bitkilerin tanıtımı, tohum ekimi, çim adam yapımı, kâğıt yapımı gibi çeşitli atölyeler düzenleniyor.

Yetişkinlere yönelik programda ise, balkonda sebze yetiştiriciliği, bitki teşhis atölyesi ve çeşitli konferanslarla bitkiler dünyasına ilişkin etkinlikler yer alıyor. Ayrıca şenlik boyunca bitkiler dünyasının sanatla buluştuğu ortamın ürünleri olan seramik ve resim sergileri de görülebilecek.

Doğaya, çevreye ve bitkilere ilgi duyan herkese açık ve şenlik boyunca düzenlenen tüm etkinlikler ücretsiz.

Şenlik için gönüllü desteğine ihtiyaç var

Özellikle yararlı tıbbi bitkiler konusunda Prof. Dr. Abdülkerim Alpınar’ın sorumluluk ve koordinasyonunda eğitici çalışmalar ve uygulamalar yapmak üzere gönüllülere ihtiyaç duyuluyor.

www.ngbb.gen.tr

Bir cevap yazın