Greenpeace Eylemcileri Shell’in Gemisini Durdurdu

Greenpeace Eylemcileri Shell’in Gemisini Durdurdu

3 farklı ülkeden 20 Greenpeace eylemcisi, Helsinki’de Shell’in petrol arama gemisine tırmanarak limandan kalkışını engelledi. Kuzey Kutbu’nda Shell adına petrol aramak için yola çıkmaya hazırlanan sondaj gemisi Greenpeace eylemcileri tarafından Helsinki Limanı’nda durduruldu.

Saat 10.30’da 13 farklı ülkeden gelen 20 eylemci, The Nordica adlı gemiye çıktı ve geminin yan tarafına ‘Shell’i Durdur’ yazan bir pankart açtı. Greenpeace, Shell’e petrol sondajı için hassas bir ekosistem olan Kuzey Kutbu’nda petrol arama planlarını terk etmesi için çağrıda bulundu. The Nordica, Finlandiya hükümetinin sahip olduğu Shell adına faaliyet gösteren iki buz kırıcıdan biri. Gemiye çıkan eylemciler kendilerini geminin çeşitli yerlerine kilitledi.

Petrol şirketleri Alaska kıyılarında meydana gelebilecek bir petrol sızıntısının çevreyi mahvedeceğini ve bunun temizlenmesinin imkânsız olduğunu çok iyi biliyorlar. Shell’in Kuzey Kutbu’nu tahrip etme pahasına petrol arayışına son vermesi için son birkaç ayda mesaj gönderen 400 bin kişi için bu eylemi gerçekleştirdik.

The Nordica, Kuzey Kutbu’nda Shell için beş petrol arama kuyusu açmak üzere Alaska’nın kuzey kıyısına doğru yolda olan iki sondaj gemisine destek verecek. Eğer bu yaz petrol bulursa, diğer küresel petrol devleri hemen Shell’in ardından gidecek. Bu Kuzey Kutbu’nun ve dünyamızın sonunu hazırlayan adımlardan biri olacak.

Kuzey Kutbu’nun aşırı soğuk hava koşulları ve kısa süren yaz dönemi nedeniyle, Shell’in deniz buz tutmadan önce delme işlemi için çok kısıtlı zamanı var. Dondurucu ve önceden belirlenemeyen hava koşulları ve sondaj alanlarının uzaklığı, petrol arama işlemini ve olası bir petrol sızıntısının kontrol altına alınmasını ve temizlenmesini imkânsız hale getirecek.

 

Bir cevap yazın