‘Fıstığımız Bol Olsun’

‘Fıstığımız Bol Olsun’

Nestlé DAMAK ve TEMA Vakfı işbirliğiyle fıstık üretiminde kalite ve verimliliği artırmak ve sürdürülebilir üretimle bölgenin refahına katkı sağlamak amacıyla 2011 yılı başında hayata geçirilen ‘Fıstığımız Bol Olsun’ projesine ilişkin gelişmeleri yerinde takip etmek ve uygulama bahçelerinin durum değerlendirmesi için Şanlıurfa’ya bir ziyaret gerçekleştirildi.

Nestlé Türkiye Çikolata ve Şekerleme Grubu Genel Müdürü Devrim Cöbek ve TEMA Vakfı Genel Müdürü M. Serdar Sarıgül konuyla ilgili Şanlıurfa Vali Yardımcısı, Şanlıurfa Belediye Başkanı ile Birecik Kaymakamı ve Birecik Belediye Başkanı ziyaret ettikten sonra fıstık üreticileriyle bir araya geldi.

DAMAK ve TEMA Vakfı’nın Güneydoğu Anadolu’da fıstık üretiminde kalite ve verimliliği artırmaya yönelik olarak başlattığı ‘Fıstığımız Bol Olsun’ isimli kırsal kalkınma projesi geçtiğimiz yıl eş zamanlı olarak Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman’da hayata geçirilmişti.

Şanlıurfa’da Birecik İlçesi’nin Yukarı İncirli Köyü’nde bulunan 7 adet uygulama bahçesinde Ocak 2011’de başlatılan projeyle 34 çiftçi uzmanlar tarafından yapılması gereken uygulamalar hakkında bilgilendirildi, bahçelerde uygulamalı eğitimler verildi, eğitimler sonrası bahçe sahipleri kontrol edilerek yapılan hatalar yerinde düzeltildi.  Birebir eğitimlerin yanı sıra Birecik İlçesi, Yukarı İncirli Köyü’nde toplam 4 adet toplu eğitim gerçekleştirildi, bahçe sahiplerine verilen uygulamalı eğitimlerin ve proje bahçelerinin kontrolleri için belli aralıklarla köye gidilerek projenin takibi yapıldı. Bugün fıstık üretiminde dünyada üçüncü sırada yer alan Türkiye’nin, bilimsel araştırmalar ışığında uygulanan çağdaş üretim uygulamaları ile fıstık yetiştiriciliğinde verim ve kalitenin artırılması ve yapılan örnek çalışmaları göstererek farkındalık sağlanması ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

 

 

Bir cevap yazın