Dünyayı Masallar Kurtaracak

Dünyayı Masallar Kurtaracak

Atlas dergisi yayın yönetmeni ve Doğa Derneği YK üyesi Özcan Yüksek’in doğaya adanmış yeni kitabı Kayıp Deniz çıktı.

Hakikatçi ve Cinistan adlı kitaplarıyla Binbir Gece Masalları’nın peşine düşen Özcan Yüksek, Doğan Kitap’tan çıkan Kayıp Deniz’le okurlarını, bizzat masalların içine girmeyi başaran bir kahramanla, Korkut Can’la tanıştırıyor. Kitap, varoluşun ve aşkın gizemini çözmek için kıtalar, denizler aşıp ifritlerin, beden değiştiren hortlakların, ürkütücü canavarların diyarlarından geçiyor ve bizi “yerkürenin gizli belleği” olan masalların özündeki hakikatlere ulaştırıyor.

Kitapta, gezegenin hangi zamanı yaşadığı gizemli bırakılmış. Korkut Can gezegendeki yıkılışın nedenini bulmak için Sinbad adlı gemiye biniyor ve şöyle diyor: “Hiçbir zaman eskimeyen ve değişmeyen şeyi arıyorum, bütün değişenlerin değişmeyenini.”

Yazar, masalların gezegenimizin ekolojik dengesini koruma bilgisini sakladığına inanıyor. İşte bu yüzden, kitap; ‘dünyayı masallar kurtaracak’ diyor.

‘Tabiatı gizliden gizliye ve sessizce koruyan bir başka güç de, kulaktan kulağa yayılan masallardır.’ Kayıp Deniz

Not: Özcan Yüksek, Kayıp Deniz’e ait telif gelirinin yarısını, kurucularından olduğu, Seferihisar Orhanlı Köyü’ndeki Doğa Okulu’na bağışlayacak.

 

 

Bir cevap yazın