Dünya Saati’ne Rekor Katılım

Dünya Saati’ne Rekor Katılım

WWF tarafından dokuz yıldır düzenlenen Dünya Saati etkinliği bu yıl tüm dünyada 172 ülke/bölgede kutlandı. 28 Mart 2015 akşamı 20.30 ile 21.30 saatleri arasında birçok anıtsal yapı, işyeri ve evde ışıklar bir saatliğine kapatılarak iklim değişikliği sorununa dikkat çekildi. Rekor sayıda katılımın olduğu Dünya Saati etkinliği Büyük Okyanus’taki Samoa Adası’nda başladı, Tahiti’de son buldu.

dunya-2
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından organize edilen Türkiye’deki etkinlikler kapsamında aralarında Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Ayasofya Müzesi, Küçüksu Kasrı, Topkapı Sarayı ve Galata Kulesi’nin de bulunduğu çok sayıda anıtsal yapı bir saat boyunca dekoratif amaçlı aydınlatmalarını kapattı. Bu yıl Dünya Saati etkinliğine destek veren anıtsal yapılara Büyük Mecidiye Cami (Ortaköy Cami), Mihrimah Sultan Cami, Rumeli Hisarı, İzmir Saat Kulesi ve Eskişehir Odunpazarı’ndaki Kurşunlu Külliyesi de katıldı. 2015 yılının Dünya Saati kampanyası Ortaköy’de özel bir etkinlikle son buldu. WWF-Türkiye’nin çağrısıyla Ortaköy’de buluşan doğa dostları, Boğaziçi Köprüsü’nün ışıklarının kapanışına 10 saniye kala geri sayıma başladı ve köprü ışıkları alkışlar eşliğinde kapatıldı.

Dünyada ise 37’si UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan 1300’e yakın anıtsal yapı ışıklarını kapatarak iklim değişikliğiyle mücadele ediyorum dedi. Paris’teki Eyfel Kulesi, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü, Atina’da Akropolis Müzesi ve İskoçya’daki Edinburgh Kalesi çevre konusunda dünyanın en büyük kitlesel hareketine katılan yapılardan sadece birkaçı. Bu yıl dünyada milyonlarca insanın ve rekor sayıda ülkenin katıldığı Dünya Saati kampanyasını değerlendiren WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “Dünya Saati bize birlikte neler başarabileceğimizi gösterdi. Hep birlikte olursak iklim değişikliği dâhil, çözemeyeceğimiz çevre sorunu yok” dedi. Baştak, “Akdeniz ormanlarının iklim değişikliğine uyumu için Konya’da yürüttüğümüz proje ve yenilenebilir enerji konusundaki raporlarımız gibi birçok alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, iklim değişikliği sorununu çözebileceğimizi bilimsel verilerle kanıtlıyordu. Bu akşam gerek evlerde, gerek işyerlerinde ve tarihi binalarda kapatılan her bir ışık umudumuzu daha da arttırdı. Tek yapmamız gereken bu birlikteliği tüm yıla yaymak” şeklinde konuştu.

Bu yıl Türkiye’deki etkinliğe rekor sayıda kurum katıldı. Yaklaşık 1500 kurum, valilik ve belediye binası ışıklarını kapattı. Garanti Bankası, Viko ve Coca Cola’nın ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe binlerce kişi hem evlerindeki ışıkları kapayarak hem de sosyal medyada #DünyaSaati etiketiyle paylaşımda bulunarak destek verdi.

Bir cevap yazın