Dünya Saati İçin 7 Kıta Birden Karardı

Dünya Saati İçin 7 Kıta Birden Karardı

wwf sirtcantam

WWF’nin 2007’den beri düzenlediği Dünya Saati kampanyası, 29 Mart Cumartesi tüm dünyada 20.30 – 21.30 saatleri arasında gerçekleştirildi. Yeni Zelanda’da başlayıp Tahiti’de sona eren, 157 ülkenin katılım sağladığı hareket için yedi kıtada birden ışıklar kapandı.

WWF-Türkiye’nin ülkemizdeki ayağını organize ettiği etkinlik kapsamında İstanbul’da, Boğaz köprüleri, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Ayasofya Müzesi, Küçüksu Kasrı ve Beykoz Kasrı gibi birçok sembolik yapı bir saatliğine ışıklarını kapattı. Bu yıl ayrıca ilk defa kampanyaya katılan Sultanahmet Cami, Süleymaniye Cami, Fatih Cami, Nur-u Osmaniye Cami ve Yeni Cami de ışıklarını kapatarak Dünya Saati’ne destek oldu.

sultanahmet cami

Bu yıl ‘Dünyaya Olan Sevgini Göstermeye Var Mısın?’ diyerek yola çıkan kampanya, www.dunyasaati.org sitesi aracılığıyla bireylere ve kurumlara ulaştı. Binlerce insanın ‘Varım’ diyerek ve ışıklarını kapatarak destek verdiği kampanyaya 400’ün üzerine kurum, 22 valilik ve belediye katıldı. Asuman Krause, Bade İşcil Süalp, Burçin Terzioğlu, Erdil Yaşaroğlu, Janset, Sarp Akkaya, Serdar Kılıç ve Tanem Sivar gibi ünlülerin destek olduğu Dünya Saati, Türkiye’de yedinci kez gerçekleştirildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bile ışıklarının bir saatliğine kapatıldığı kampanya kapsamında, Barselona’daki La Sagrada Familia, Vatikan’daki St.Peter Bazilikası, Paris’teki Eyfel Kulesi, Londra’daki Buckingham Sarayı, Rio de Janeiro’daki İsa Heykeli, Newyork’taki Empire State Binası ve Times Meydanı, Las Vegas’ın tüm ışıkları, Kuala Lumpur’daki ikiz kuleler, Rusya’daki Kremlin Sarayı ve Mısır’daki Piramitler gibi 1.500’den fazla dünyaca ünlü yapı karanlığa gömüldü.

sultanahmet

Dünya Saati’nin, binlerce kurum ve bireyin çözüm için cesaretini, kararlığını ve birlikteliğini ortaya koymasını sağladığını belirten WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “Dünya Saati, çevre sorunlarına karşı yedi kıtayı bir araya getiren çok güçlü bir hareket. Bireylerin ve kurumların küçük-büyük attığı adımlar, doğal kaynaklar üzerinde yaratılan baskıyı azaltmada çok önemli bir rol oynuyor. Gücümüzün farkına varıp güçlerimizi birleştirdiğimiz zaman istediğimiz değişimi yaratmamızın hiç de zor olmadığını görüyoruz. Bu etkinin daha geniş kitlelere yayılarak bir yaşam biçimi olarak benimsenmesini arzu ediyoruz. Doğayla uyumlu bir geleceğe ulaşmak için ülkemizden Dünya Saati’ne katılan tüm bireylerin ve kurumların gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederim” dedi.

Bir cevap yazın