Dikkat Köpek Var!

Dikkat Köpek Var!

Bu yazıyı, villaların kapısında, bahçe duvarının kenarında ve özellikle İstanbul’da görebilirsiniz. Çeşitli biçimlerde yazılmış, bahçenin ve kapının pek çok yerine asılmış olarak gözlerimizi tırmalar.

İnsanoğlunun avcılık ve toplayıcılıktan çıkıp kömünal bir düzene başladığı süreçte ilk evcilleşen hayvan köpekler olmuştur. Köpekler, aslında kurttur. Yani köpek nesli kurttan gelir. İnsanoğlunun en sadık dostu köpeklerdir desek yalan olmaz.

İyi bir köpek, dostluk adına pek çok insandan çok daha sadık ve beklentisizdir. Onun sahibinden tek beklediği merhamettir. Özellikle sokak köpeklerinin masum bakışlarında ‘bana ilgi göster’ duygusu dayanılmazdır.

İş böyleyken, insanoğlu en sadık dostuna yapmadığını bırakmadı. Tabi ki burada iyi insanları ayırıyorum. Bahsetmeye çalıştığım insan tipi, evine köpek alıp, onu doğal yaşam ortamından koparıp, bakamayınca tekrar sokağa salan vicdansızlardır.

Bu konuya çok fazla girmek istemiyorum. Gerçekten insanın moralini bozan bir durum. Kadıköy Ataşehir’de ki hayvan barınağındaki köpeklerin durumunu gördükten sonra, zaman zaman insan olmaktan nefret ettim.

Anlatmak istediğim konu şu: Geçen hafta Safranbolu Bağlar’da gezinirken, birkaç konağın bahçesinde ‘Dikkat Köpek Var’ tabelalarını gördüm. Herhalde bu tabelalar ‘gelin, bizim köpeği sevin’ tabelaları değildi. ‘Bu kapıdan içeri girmeyin, o masum yaratığı canavar yaptım, sizi ısırabilir’in kibarcısıydı. Bu tabelaları görünce de moralim bozuluyor. Köpek gibi insana en yakın bir hayvanı insan düşmanı yapmak fikri beni çileden çıkarıyor.

Neden mi?

Anlatayım: Hiçbir köpek, derelere HES santralleri kurmaz. Hiçbir köpek, antik kentleri sular altında bırakacak barajlara onay vermez. Hiçbir köpek, tok iken saldırmaz. Hiçbir köpek, Hiroşima ve Nagazaki’de olduğu gibi atom bombası atmaz. Hiçbir köpek, nükleer santral kurmaz. Liste böyle uzayıp gidiyor.

Bir soru geldi aklıma. Dünya üzerinde insan olmasa çevre kirlenir miydi?

DİKKAT İNSAN VAR!

Bir cevap yazın