Buket Uzuner Kaş Yunus Parkı’na Karşı 20 Bin İmza İle Kaş’ta

Buket Uzuner Kaş Yunus Parkı’na Karşı 20 Bin İmza İle Kaş’ta

Kendini ‘gezgin, yazar, yunus dostu’ olarak tanımlayan ve ‘Cumhuriyetin 75 başarılı kadınından biri’ olarak bilinen Buket Uzuner, 196 ülkede 32 milyondan fazla kullanıcıya sahip Change.org platformunda başlattığı ‘Kaş yunus parkı derhal kapatılsın ve yunuslar özgür bırakılsın’ kampanyası ile 20 bine yakın imza topladı. Uzuner, 8 Nisan 2013 Pazartesi günü bu imzaları yetkililere teslim etmek ve basın açıklaması yapmak üzere Kaş’ta.

Kaş Çevre Platformu çağrı yaparak yunusların tutsak edilip gösteri amaçlı kullanılmasına karşı olan herkesi 8 Nisan Pazartesi günü saat 11.00’de Kaş Cumhuriyet Meydanı’na çağırdı.

Buket Uzuner, Kaş Çevre Platformu ve Yunuslara Özgürlük Platformu ile birlikte yerel yönetimleri ve ilgili kamu yöneticilerini ziyaret edecek. Daha sonra basın açıklamasını takiben, Kaş Kültür Evi’nde yunus parklarına karşı açılmış olan ‘Vira Vira Yunuslara Özgürlük’ suluboya ve kaligrafi sergisini ziyaret edecek.

2011 yılının Kasım ayında dört yunusun Bodrum’dan Kaş’ta kiralanan tesise getirilmesiyle sivil toplum kuruluşları Kaş Çevre Platformu olarak harekete geçti. Bilgilendirme toplantıları ve protesto gösterileriyle farkındalık yaratmaya çalışırken bir yandan da yunus parkındaki hukuksuz uygulamalar ile ilgili suç duyurusunda bulundular. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere göre, yaban hayvanı ve deniz memelisi olan yunusların yakalanması ve tutsak edilmesi kanunlara aykırı iken, yaptıkları suç duyurusu adli mercilerce kovuşturmaya gerek görülmedi. 28 Mayıs 2012’de ise ruhsatsız müşteri kabul ettiği tespit edilen tesis, Kaş Belediyesi tarafından mühürlendi.

Kanunsuz çalışmalarına izin verilmeyen tesis yetkilileri, 18 Haziran 2012’de yunuslardan ikisini Bodrum Güvercinlik’teki yunus parkına gönderdiler. Tesis, kapısındaki mühre rağmen para karşılığı ‘yunusları gösterme’ ve ‘yunuslar ile yüzme’ teklif ettikleri Kaş sakinleri, geçtiğimiz yaz bir kez daha Kaş Belediyesi’ne şikâyette bulundular.

Geçtiğimiz haftalarda tesis yetkililerinin belediyeye yaptığı ruhsat başvurusu red cevabı aldı. Tesis yetkililerinin Belediye’ye karşı açtığı davanın, yunus parklarının kanuna aykırı olması sebebiyle sonuçsuz kalacağını belirten Kaş Hayvan Dostları Derneği Başkanı Göknil Sayılır, “Ailelerinden koparılıp paslı teller ardında tutsak edilen, gösteri yapmaları için açlıkla terbiye edilen ve antidepresanlar ile hayatta tutulan yunuslar denizlere aittir. Hayvan ve doğa dostu insanların evi olan Kaş’a Buket Uzuner ve 20 bin imza ile bütün Türkiye’den destek geldi. Gözler Kaş’taki bu vahşetin üzerinde, Belediye Başkanı ve Kaymakam’ın böyle bir vahşete izin veremeyeceğini düşünüyoruz. Kaş’ta yunus parkı açılmasını istemeyen herkesin 8 Nisan Pazartesi günü saat 11.00’de meydanda olup bu sürece destek olması bekliyoruz” dedi.

İmza kampanyası hakkında detaylı bilgiyi için www.change.org/yunuslar adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın