Başka Bir Teknoloji Mümkün mü?

Başka Bir Teknoloji Mümkün mü?

Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Derneği, 25 Mayıs Cuma günü ‘Başka Bir Teknoloji Mümkün mü?’ başlıklı bir çalıştay düzenliyor.

Çalıştayda ele alınacak üç ana konuda; enerji, bilgisayar yazılımları ve tarım alanlarında alternatiflerin neler olabileceği konusunda fikirler üretmek ve farkındalık yaratmak istenmiyor. Program dâhilinde önce genel bir bakış, ardından üç özel alanda (Enerji, bilgisayar yazılımları, yerel tohumlar ve tarım) sunumlar ve herkesin katıldığı tartışmalar yapılacak.

Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Derneği, 25 Mayıs 2012 Cuma günü ‘Başka Bir Teknoloji Mümkün mü?’ başlıklı bir çalıştay düzenliyor. Çalıştay, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu C Blok’ta…

Çalıştay ile teknolojinin çizgisel bir şekilde geliştiği ve nötr olduğu yönündeki algıları değiştirerek bilim insanlarının, teknik insanların ve halkın daha eleştirel bir bakış açısı geliştirmelerine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Çalıştayda ele alınacak üç ana konuda; enerji, bilgisayar yazılımları ve tarım alanlarında alternatiflerin neler olabileceği konusunda fikirler üretmek ve farkındalık yaratmak istenmiyor. Program dâhilinde önce genel bir bakış, ardından üç özel alanda (Enerji, bilgisayar yazılımları, yerel tohumlar ve tarım) sunumlar ve herkesin katıldığı tartışmalar yapılacak. Bu üç alandan başlayarak, bütün teknolojik dallardan katılımcıların birlikte sorgulaması ve öğrenmesi hedefleniyor. Çalıştayda, ‘Hegemonik enerji teknolojileri dünyayı nereye götürüyor?’, ‘Kurtuluş var mı?’, ‘Özgür yazılımlar ne vaat ediyor?’, ‘Şirket tohumlarına karşı yerel tohumlar ve katılımcı ıslah ne gibi potansiyeller taşıyor?’, ‘Açık kaynak araştırmalarının’ temel özellikleri neler?’ gibi sorulara yanıtlar aranacak.

tayfun.ozkaya@ege.edu.tr

 

Bir cevap yazın