Bakan Eker’in, Greenpeace Raporu İftira Açıklamasına Yanıt

Bakan Eker’in, Greenpeace Raporu İftira Açıklamasına Yanıt

Tarım Bakanı Mehdi Eker Greenpeace’i yalanlayarak ‘bağcılıkta 4 taneden fazla pestisit kullanılmaz’ dedi. İşte Greenpeace ise ‘24’ kimyasal maddenin bulunduğu o üzümü buldu.

Basında üzerinde durulan ve Türkiye’den ihraç edilen üzüm testlerinden birinde 24 aktif kimyasal madde bulunması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Greenpeace’in raporunu yalanladığı talihsiz açıklamasında:

“O bütünüyle gerçekdışı itham ve iddialar oluşturuyor. Mesela bir örnek vereceğim size üzüm ilgili. 24 tane kimyasal madde diyor. Bağcılıkta kullanılabilen toplam kimyasal madde sayısı en fazla dörttür. Yani onların bile hepsi kullanılmıyor” demişti.

Bu açıklamaya istinaden Greenpeace Akdeniz olarak size 24 pestisitli ürünün detaylarını ve Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç’in açıklamasını sunuyoruz:

“Greenpeace Akdeniz olarak, bu tartışmanın sayısal değerler üzerine bir tartışmaya dönüşmesinden rahatsızız. Bugün burada asıl tartışmamız gereken mesele halk sağlığını tehdit etmeyen pestisitsiz, GDOsuz bir tarım ve hayvancılık sistemini nasıl kuracağız çiftçimizi nasıl koruyacağız olmalıydı.”

Madem Sayın Bakan, 24 kimyasal olmaz dedi, biz de o zaman Almanya’nın en prestijli laboratuarlarından biri olan CVUA Stuttgart’dan gelen bilgileri paylaşıyoruz. Diliyoruz ki, Sayın Bakan artık çiftçilerimizin alın terini hiçbir suretle ciddiye almayan ilaç, tohum şirketlerini ve endüstriyel tarım uygulamalarının çıkmaz sokağından nasıl çıkaracağımızı tartışmaya açar.

 

Bir cevap yazın