Anılarla Alanya

Anılarla Alanya

ALSAV ve ALTSO’nun da katkılarıyla hazırlanan ‘Anılarla Alanya’ kitabının tanıtımı 02 Mayıs 2012 günü gerçekleşti. Başta Evliya Çelebi olmak üzere pek çok seyyahın ve bilim adamının Alanya ile ilgili hatıraları, gözlemleri ve araştırmalarından derlenen kitap 28 kitaptan toplanan bilgilerle hazırlandı.

Kitabın tanıtım toplantısına Merkez Valisi Can Direkçi, Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, Antalya Eski Milletvekili Cengiz Aydoğan, Alanya Eski Kaymakamı Cengiz Gökçe gibi çok sayıda kişinin katıldığı kitap lansmanında konuşan ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, ALSAV’ın bugüne kadar yaptıkları çalışmaların Alanya tarihine ışık tuttuğuna değindi.

Aydoğan, oda olarak yeni buluşlar yapmadıklarını ve Faruk Koçak başkanlığında ALSAV’ın yaptığı tarihsel araştırmaların kitap haline getirilerek geleceğe taşınmasına katkı yaptıklarını söyledi.

Kitap hakkında en güzel bilgiyi ALSAV Başkanı Faruk Koçak’ın vereceğine işaret eden Aydoğan bundan önce de yine ALSAV işbirliğinde çeşitli yayınların basımını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

ALSAV Başkanı Faruk Koçak da yaptığı açıklamada, ALTSO’nun kendilerine verdiği destek nedeniyle şükranlarını dile getirdi. Koçak, “Tarihi İpek Yolu’nun en önemli liman kentlerinden birisi olan Alanya, tarih boyunca bütün seyyahların uğramak istedikleri bir kent olmuştur. Bu nedenle tarih boyunca eser bırakan birçok seyyahın kitaplarında Alanya ile ilgili bölümler yer almaktadır” dedi.

Koçak, yaptığı açıklamada; “Bugün burada 2 sebeple toplanmış bulunmaktayız. Birincisi ‘Anılarla Alanya’ kitabının, ikincisi ise 4 – 6 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek XII. Alanya Tarih ve Kültür Sempozyumu’nun tanıtımını yapmak” dedi.

Koçak konuşmasını şöyle sürdürdü; “Elimizde, Evliya Çelebi, Piri Reis, Karamanlı Ahmet Çelebi başta olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı araştırmacıların Alanya hakkındaki araştırmaları ve değerlendirmeleri vardı. Kitapta merak edilen çok sayıda bilgiye yer verdik. Örneğin Atatürk’ün Alanya’ya gelişi, Alanya adının ilk kez 1539 yılında Karamanlı Ahmet Çelebi tarafından kullanılmasını verebiliriz. Bunun yanı sıra çok sayıda Alanyalı âlimin ismine rastlayabileceğiniz, Cumhuriyet Dönemi’ne kadar elde edilen çalışmaları derledik. Bu kitabın ve daha önceki yayınlarımızın basımındaki emekleri nedeniyle Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ederiz” dedi. Öte yandan kitabın 2 bin adet basıldığı ve ALSAV’dan temin edilebileceği açıklandı.

Bir cevap yazın